VAR, sistemul controversat de la Campionatul Mondial. În câte partide a fost folosit până acum în Rusia

Prima etapă din faza grupelor Cupei Mondiale din Rusia a fost marcată și de VAR. Un sfert din partidele jucate în această rundă au avut nevoie de arbitrajul video.

VAR a fost implementat pentru prima dată la un Campionat Mondial și deja au apărut reacții negative în acest sens. La turneul final din Rusia a fost folosit arbitrajul video în 4 dintre cele 16 meciuri disputate până acum. Însă, nemulțumirile vizavi de VAR constau în timpul irosit pentru a analiza fazele, deoarece nu se adaugă la minutele de prelungire. De exemplu, la jocul Suedia - Coreea de Sud s-au consumat trei minute între momentul contactului și momentul în care centralul indică punctul cu var.

Partidele în care s-a apelat până acum la VAR, în cadrul Cupei Mondiale din Rusia, sunt: Franța - Austrașia (2-1), Peru - Danemarca (0-1), Costa Rica - Serbia (0-1) și Suedia - Coreea de Sud (1-0).