Umilinţa vine de la 11 metri

Naţionala Under-19 a României a fost bătută ieri de Serbia cu 3-0, după un joc cu trei penalty-uri.

Echipa naţională Under-19 a României a ratat aseară calificarea la Campionatul European din Estonia. Serbia a învins România, la Novi Sad, în ultimul meci al Turneului de Elită, cu scorul de 3-0. Gazdele au primit un penalty, în minutul 12, iar fundaşul Puţanu a fost eliminat. Portarul Buzbuchi a apărat însă lovitura de pedeapsă. Coşmarul românilor a continuat în prima repriză după aceleaşi coordonate: un nou penalty pentru sârbi şi încă o eliminare, de data asta foarte uşoară, pentru români. Fundaşul Vătăjelu a fost trimis la vestiare pentru că şi-a ţinut un adversar în careu. Portarul Buzbuchi a fost foarte aproape să respingă şi şutul lui Aleksander Mitrovici. În prelungirile primei reprize, Nikola Ninkovici a risipit şi ultimele speranţe ale elevilor lui Ovidiu Stângă, după ce a transformat superb o lovitură liberă. După pauză, s-a jucat la o singură poartă, cea a României. Serbia a înscris ultimul gol tot din penalty, după ce Alin Roman a respins cu mâna de pe linia porţii şi a fost, la rândul lui, eliminat!