Timişoara-i fruncea la spectacol

Echipa bănăţeană a călcat-o în picioare pe Universitatea, 4-0, şi s-a apropiat tot mai mult de titlu.

Formaţia FC Timişoara s-a apropiat la doar două puncte de liderul Oţelul, după ce a nimicit- o aseară pe Universitatea Craiova, scor 4-0.

Bănăţenii au ştiut să profite de pasul greşit al moldovenilor şi nu i-au dat nicio şansă "Ştiinţei", o echipă aflată la un pas de implozie din pricina nenumăratelor scandaluri în care a fost târâtă de patronul Adrian Mititelu. Ianis Zicu a deschis scorul, în minutul 36, reluând în poartă de la câţiva metri.

Zicu l-a egalat pe Stancu

Cu acest gol, Zicu l-a egalat în fruntea clasamentului golgheterilor pe ex-stelistul Bogdan Stancu. Cehul Lukas Magera a liniştit apele încă dinainte de pauză, cu un nou gol după o fază încâlcită în careu. Magera a ratat singur cu portarul în primul minut al celei de-a doua reprize, dar, în minutul 55, a punctat din nou cu un şut puternic din interiorul careului.

Elevii lui Duşan Uhrin jr. sau descătuşat şi au făcut ce-au vrut cu adversarii. Portarul Silviu Lung junior şi-a salvat echipa de la o umilinţă totală, având câteva intervenţii de excepţie în faţa timişorenilor Magera şi Axente. Când Lung n-a mai avut reacţie, Axente a tras pe lângă poartă, iar "asistentul" Adrian Vidan a semnalizat un ofsaid imaginar.

Dorin Goga a încheiat festivalul bănăţenilor cu un gol de senzaţie în prelungiri. Incitaţi de visul primului titlu din istoria clubului, suporterii timişoreni au dat năvală pe stadionul "Dan Păltinişanu". Înaintea jocului, la porţile arenei s-a creat un balamuc de nedescris, sute de fani îmbulzindu-se să intre cât mai repede în tribune. 2 puncte au mai rămas între liderul Oţelul Galaţi şi FC Timişoara. Bănăţenii au trei victorii în tot atâtea meciuri susţinute în acest sezon

FC TIMIŞOARA-CRAIOVA 4-0 Marcatori: Zicu (36), Magera (40 şi 55), Goga (90+1)

Timişoara: Pantilimon 5, Helder 5, Cisovsky 6, Ghionea 6, Sepsi 5, Bourceanu 6, Alexa 6, Goga 7, Zicu 7 (89, Ignjatijevici), Magera 8 (88, Nikolici), Axente 5 (76, Ricketts) Antrenor: Dusan Uhrin jr.

Craiova: S. Lung jr. 7, Dănănae 5, Zoro 4, D. Lopes 4, Buşu 4, Prepeliţă 4, D. Stoica 5, Ologu 5 (61, Subotici 5), W. Lopez 4 (45+1, Gângioveanu 4), M. Costea 5, Fl. Costea 4 (71, Stoianof 4) Antrenor: Nicolo Napoli

Arbitri: Fl. Marcu 6 - Ad. Vidan 6, O. Şovre 6 Stadion: "Dan Păltinişanu" - Timişoara; Spectatori: 20.000