Timisoara, egal istoric cu Dinamo

Poli Timisoara a smuls aseara, la Bucuresti, o remiza, 1-1, in fata formatiei Dinamo. Banatenii au obtinut astfel primul punct pe terenul „cainilor rosii” dupa 1990 si se mentin pe locul secund in clasamentul Ligii I la fotbal.

Bucurestenii si banatenii s-au luptat aseara pentru a ramane in trena ardelenilor de la CFR Cluj, lideri in Liga I. Repriza intai a fost una modesta, salvata de sutul senzational al dinamovistului Adrian Cristea, care a deschis scorul. In finalul primei parti, Gabriel Canu a profitat de neatentia apararii gazdelor si a inscris cu capul, dintr-o centrare de la Artiom Karamian.

Dupa pauza, meciul s-a incins, Alexa, capitanul timisorenilor, fiind eliminat in minutul 66 pentru cumul de cartonase. In prelungiri, Abiodun a scos, de pe linia portii, un gol ca si facut. La final, ambele echipe au acuzat maniera de arbitraj.

> Cei 7.000 de spectatori au scandat minute in sir numele lui Dobrin, chiar pe stadionul unde, in 1979, „Printul din Trivale” a batut de unul singur pe Dinamo si a dus titlul la Pitesti.

> Inainte de meci, fostul dinamovist Ionel Ganea, acum la Poli, a avut un schimb de replici amuzant cu fanii „cainilor rosii”. „Hai inapoi la Dinamo”, i-au strigat cativa suporteri. „As veni, dar nu ma vrea Borcea”, le-a raspuns „Ganezul”.

LIGA I

Dinamo - Poli Timisoara................1-1 Marcatori: Ad. Cristea (20) / Canu (45)

Dinamo: Lobont 5 - Stoican 5 (46, Scarlatache 4), Moti 6, St. Radu 6, Pulhac 5 - Ad. Cristea 7, Margaritescu 6 (74, Gvozdenovici 5), Ropotan 5 - Danciulescu 6, Cl. Niculescu 5 (60, Bostina 5), Fl. Bratu 5. Antrenor: Walter Zenga

Poli Timisoara: M. Popa 6 - St. Stancu 5, McKain 6, Canu 7, Dancia 6 - Abiodun 5, Alexa 5, Aliuta 5 (37, Torje 5), Art. Karamian 6 (90·2, S. Radoi) - G. Bucur 5 (90, Mansour), Rusici 5. Antrenor: Dusan Uhrin jr.

Stadion: „Dinamo”; Spectatori: 7.000; Eliminat: Alexa (66); Arbitri: O. Hategan 5 - Ed. Dumitrescu 6, D. Demetrescu 5.