"Tiki-taka" n-a biruit "catenaccio"

Spania-Italia, derby-ul Grupei C a Campionatului European, s-a terminat nedecis, scor 1-1. Echipa încropită de Cesare Prandelli s-a descurcat nesperat de bine în faţa formaţiei alcătuite din starurile de la Barça şi Real.

Meciul-şoc al Grupei C al Campionatului European, Spania- Italia, s-a terminat nedecis, scor 1-1. Golurile au fost marcate de Fabregas (64), respectiv Di Natale (61). Prima repriză a duelului dintre ultimele două campioane mondiale, Spania (2010) şi Italia (2006), a fost mai degrabă modestă. Iker Casillas a avut treabă doar la o lovitură liberă executată de veteranul Andrea Pirlo şi la o reluare cu capul a lui Thiago Motta. Spania a avut posesia, dar atât. Doar Iniesta i-a dat ceva emoţii lui Buffon.

După pauză, jocul s-a animat vizibil. Iniesta a tras puţin pe lângă poartă, iar mai apoi Balotelli s-a făcut de râs ca un jucător de judeţ. Atacantul de la Manchester City a scăpat singur cu Casillas, dar a "dormit" în ghete, iar Sergio Ramos, venit din spate, i-a furat mingea. Cesare Prandelli s-a enervat teribil pe indolentul vârf de culoare şi l-a înlocuit imediat cu Antonio Di Natale.

Mutarea lui Prandelli s-a dovedit genială, pentru că atacantul de la Udinese a deschis scorul cu o execuţie frumoasă la numai cinci minute după ce a intrat pe teren, speculând o pasă măiastră a lui Andrea Pirlo.

Ibericii s-au trezit repede din pumni şi, după doar trei minute, le-au reamintit pe­ninsularilor că "tiki-taka" s-a inventat în Spania. Elevii lui Del Bosque au egalat după o fază superbă, prin Cesc Fabregas, care a fost servit excelent de David Silva.

Fernando Torres şi-a confirmat renumele de "ratangiu" imediat după ce a intrat pe teren. Vârful lui Chelsea a scăpat singur cu Buffon, dar a eşuat lamentabil după ce a încercat să-l dribleze pe portarul "squadrei azzura". "El Nino" a avut şansa să-şi spele păcatele, cu cinci minute înainte de final, însă lobul spaniolului s-a dus puţin peste poarta lui Buffon. Italia n-a mai avut decât o singură răbufnire, prin Di Natale, care a ratat un voleu dintr-o poziţie bună. Del Bosque a împăcat şi capra, şi varza

Vicente del Bosque, antrenorul ibericilor, a început cu o formulă ciudată, fără niciun atacant clasic pe teren. Ca să nu-şi pună în cap internaţionalii de la marile rivale Barcelona şi Real Madrid, Del Bosque a căutat să împace ambele tabere: a titularizat cinci catalani şi patru "galactici". Numai Jordi Alba, de la Valencia, şi David Silva, de la Manchester City, au prins un loc de titular pe lângă fotbaliştii de la super-puterile din Primera Division. Cesare Prandelli a folosit un sistem învechit, 3-5-2, iar în atac i-a titularizat pe Cassano şi Balotelli, cei mai nebuni componenţi ai lotului "squadrei azzura". Lui Luca Toni îi plac atacanţii care-i seamănă

Atacantul Luca Toni (35 de ani), în prezent elev al lui Walter Zenga la Al Nasr Dubai, a criticat selecţia făcută de Cesare Prandelli. Portretul-robot făcut de Toni atacantului care n-ar fi trebuit să-i lipsească Italiei seamănă perfect chiar cu profilul vârfului refugiat acum în Emiratele Arabe Unite: "Ne lipseşte un atacant tipic italian: înalt şi puternic. Prandelli are mare încredere în Cassano şi Balotelli. Mario nu are experienţă prea multă ca internaţional, nu e genul de jucător care să fi fost decisiv în câştigarea a două, trei trofee, dar poate fi una dintre stelele acestui turneu. Sper, pentru mine, pentru Italia şi pentru Prandelli că vom face un turneu bun". Ultimele două campioane mondiale au făcut ieri prima remiză de la turneul final din Polonia şi Ucraina. Meciul a fost frumos doar în partea a doua