Tamaş, primul cartonaş roşu în Premier League

Internaţionalul român Gabriel Tamaş a văzut cartonaşul roşu în meciul pe care echipa sa, West Bromwich Albion, l-a disputat, ieri, acasă, cu Blackburn. Tamaş a fost eliminat în minutul 87.

Gabriel Tamaş a fost titular ieri la West Bromwich Albion în meciul pierdut, scor 1-3, în faţa lui Blackburn Rovers. Oaspeţii au început meciul perfect, cu un gol marcat în minutul 3 de croatul Nikola Kalinici. West Brom a revenit destul de repede în joc şi a egalat în minutul 17, prin Jerome Thomas.

După pauză, Blackburn a mai marcat de două ori, Kalinici (53) şi Biram Diouf (62).

Cu trei minute înainte de final, Tamaş a primit cartonaşul roşu după un fault asupra lui Diouf din postura de ultim apărător. În acel moment, Blackburn era în doar zece oameni, Kalinici fusese eliminat în minutul 64.

West Brom - Blackburn 1-3 Stadion: "The Hawthorns", West Bromwich Spectatori: 24.440 Marcatori: Thomas (17) / Kalinic (3), Kalinic (53), Biram Diouf (62)

West Brom: Carson, Tamas, Jara (Barnes, 74) , Shorey, Thomas, Scharner, Morrison (Cox, 66), Dorrans, Mulumbu, Tchoyi, Odemwingie

Blackburn: Robinson (Bunn, 45) , Nelsen, Olsson, Salgado (Hoilett, 52) , Hanley, Dunn, Pedersen, Emerton, Diouf (Benjani, 82) , Kalinici, Biram Diouf

Cartonaşe roşii: Ramaş (87), Kalinici (64)

Arbitru: P. Dowd (Staffordshire)