Tamaş a pierdut derbyul cu Aston Villa

West Bromwich Albion, cu internaţionalul român Gabrie Tamaş printre titulari, a pierdut în această după-amiază, scor 1-2, derbyul disputat în deplasare cu Aston Villa.

Tamaş a fost integralist la West Bromwich Albion, care a trebuit să se recunoască învinsă la capătul a 90 de minute deosebit de spectaculoase. Meciul a contat pentru etapa a 17-a Premier League. Stewart Downing, din pasa lui Albrighton, a fost cel care a deschis scorul pe "Villa Parl" din Birmingham în minutul 25. Aston Villa şi-a majorat avantajul în minutul 80, prin veteranul Emile Heskey. WBA a avut o tresărire de orgoliu cu două minute înainte de final, când austriacul Paul Scharner a marcat golul de oanoare.

Aston Villa - WBA 2-1 Aston Villa: Friedel - Warnock, Cuellar, Lichaj, Collins, Downing, Young, Albrighton (Herd, 89), Bannan (Reo-Coker, 73), Hogg, Heskey (Delfouneso, 84)

West Brom: Carson - Cech, Tamaş, Jara (Reid, 88), Thomas, Scharner, Morrison (Miller, 76) , Brunt, Dorrans, Tchoyi, Fortune (Cox, 86)

Arbitru: M. R. Halsey (Lancashire)