Tribune goale la Supercupa Italiei. Inter a câștigat la limită finala cu Napoli

Sursa foto: Facebook

In finala de la Ryadh Internazionale Milano a câștigat Supercupa Italiei, la capătul unui meci care a avut mai multe cartonașe galbene decât goluri. Milanezii au obținut victoria în minutul 90+1.

Inter și Napoli au dipsutat la Ryadh finala din Supercupa Italiei, iar milanezii s-au impus la limită cu 1-0. Partida nu a fost lipsită de evenimente. Centralul a arătat nu mai puțin de nouă cartonașe galbene, iar un jucător de la Napoli a fost eliminat. Giovanni Simmeone a văzut al doilea galben în minutul 60 al meciului.

Inter a câștigat Supercupa Italiei

Prima ocazie a meciului s-a consumat în minutul 16 a șutat de la marginea suprafeței de pedeapsă, dat mingea nu a prins spațiul porții. În minutul 37, Inter a reușit să înscrie prin reușita lui Martinez, însă centralul a anulat golul pe motiv de offside. În a doua reprriză, niciuna din echipe nu a avut ocazii semnificative.

Golul victoriei a fost înscris de Inter în minutului 90+1, când Lautaro Martinez a marcat din pasa lui Benjamin Pavard. Rrahmani, Zerbin, Simeone, Gaetano și antrenorul Mazzarri au fost cei avertizați din tabăra lui Napoli.

Un meci cu multe cartonașe galbene

De la Inter, au primit patru cartonașe galbene: Calhanoglu,de Vrij, Barella și Lautaro Martinez. Deși, au dominat la capitolul date statistice, Inte a obținut victoria târziu, în minutul 90+1.

Presa din Peninsulă anunță că meciurile din Supercupa Italiei sunt departe de a semănă cu cele din campionatul intern de fotbal. Asta pentru că partidele s-au desfășurat în Arabia Saudită. O propunere venită din partea președintelului napolitan, Aurelio De Laurentis.

Napoli – Inter 0-3, în etapa 14 din Serie A. Sursa Foto: Arhiva EVZ

Arabia Saudită a găzduit mai multe meciuri din Supercupa Italiei

Arabia Saudită a găzduit mai multe meciuri tari din campionatele de fotbal ale Europei. Poate cele mai concrete exemple sunt duelurile din Supercupa Spaniei și a Italiei. Atât la meciurile Napoli-Fiorentina cât și Inter -Lazio fanii nu s-au îngrămădit să vadă spectacolul fotbalistic, deși în ambele partide s-au înscris multe goluri.

Cele două meciuri, care în Italia ar fi strâns zeci de mii de fani în tribune, abia dacă au reușit să aducă 10.000 de fani. Un număr extrem de mic, dat fiind faptul că stadionul pe care s-au jucat meciurile are o capacitate de 25.000 de locuri, potrivit Hotnews.