Succes după succes pentru Brazilia

Naţionala de fotbal a Braziliei şi-a făcut încălzirea pentru duelul de luna viitoare cu marea rivală Argentina printr-o victorie cu scorul de 2-0 în faţa Ucrainei într-un meci amical.

Dani Alves şi Alexandre Pato au marcat câte un gol în fiecare repriză şi i-au adus antrenorului Mano Menezes cea de-a treia victorie consecutivă la cârma Braziliei, echipă pe care a preluat-o de la Dunga, după un turneu final dezamăgitor în Africa de Sud.

Doar 13.000 de spectatori au urmărit partida din oraşul englez Derby - unde există cea mai importantă comunitate ucraineană din Insulă. La sud-americani a revenit căpitanul Robinho, unul dintre cei doi supravieţuitori (alături de Dani Alves) ai sfertului de finală pierdut la Cupa Mondială în faţa Olandei.

Alves şi Pato punctaseră şi în amicalul de joia trecută, scor 3-0, cu selecţionata Iranului de la Abu Dhabi. Fundaşul dreapta al echipei FC Barcelona a deschis scorul aseară cu un şut din vole, după o pasă a lui Robinho. În minutul 64, Pato a preluat o minge trimisă de Eduardo şi l-a învins pe Dykan cu un şut plasat.

Brazil va întâlni Argentina, învinsă într-un meci amical cu Japonia, scor 0-1, la Tokyo, în 17 noiembrie. Partida se va juca la Doha, în Qatar. <object width="480" height="385"><param name="movie" value="http://www.youtube.com/v/nntoOxe9G0U?fs=1&amp;hl=en_US"></param><param name="allowFullScreen" value="true"></param><param name="allowscriptaccess" value="always"></param><embed src="http://www.youtube.com/v/nntoOxe9G0U?fs=1&amp;hl=en_US" type="application/x-shockwave-flash" allowscriptaccess="always" allowfullscreen="true" width="480" height="385"></embed></object>