Rugby: Stejarii, aproape de o mare surpriză

Stejarii Bucureşti, titulatura sub care evoluzează selecţionata divizionară a României, a fost la un pas de un rezultat mare astăzi, în meciul cu francezii de la Stade Français, într-o partidă contând pentru etapa a 3-a a Challenge Cup la rugby.

Formaţia Stejarii a pierdut astăzi al doilea meci în actuala ediţie a Challenge Cup la rugby, 20-29 cu Stade Français. Meciul Stejarii - Stade Français s-a disputat pe stadionul "Arcul de Triumf" din Bucureşti. 7-0 în minutul 4! Stejarii a început excelent meciul contra francezilor, Stelian Burcea reuşind un eseu în minutul 4, după o fază lucrată de Lemnaru. Stelistul Dănuţ Dumbravă a transformat şi a făcut 7-0! Bonneval a marcat şi el un eseu pentru oaspeţi, dar Dupuy a ratat transformarea. Câteva minute mai târziu, Bonneval a recidivat, marcând un nou eseu, iar Dupuy nu a mai iertat, oaspeţii trecând pentru prima oară la conducere pe tabela de marcaj. Experienţa şi-a spus cuvântul Linia a doua Pascal Pape a marcat o noua încercare pentru francezi în minutul 25 (Julien Dupuy a transformat) şi scorul a luat proporţii.

În ultimele minute ale primei reprize, Lemnaru a reuşit un nou eseu pentru Stejarii Bucureşti, după o cursă a lui Carpo. Dumbravă a stabilit scorul pauzei după ce a reuşit transformarea eseului: Stejarii - Stade Français 14-19.

Repriza secundă a debutat cu un eseu al francezilor, autor căpitanul Sergio Parisse. Dupuy a transformat şi a ridicat scorul la 14-26. Echipa noastră a ripostat prin Calafeteanu, care a transformat o lovitură de pedeapsă. În ciuda eforturilor, Stejarii Bucureşti nu s-a mai ales decât cu alte trei puncte.

Cea de a doua partidă a grupei, Leeds Carnegie - Crociati, se desfaşoară mâiine pe "Headingley Stadium". Valentin Calafeteanu: "Sunt foarte dezamăgit de acest rezultat, am simţit în teren că putem mai mult, din păcate am avut acel trac la începutul meciului şi ne-au dominat. Au avut numai eseuri pe grămadă, au simţit că sunt mai puternici acolo, lipsa noastra de experienţă la nivelul liniei I ne-a costat însă sunt dezamagit pentru că meritam un punct bonus"

Daniel Carpo: "Experienţa a contat foarte mult, Stade Francais are foarte multe meciuri puternice, se cunoaşte că evoluează într-un campionat puternic însă n-a fost un meci chiar aşa rău. Dacă se termina 20-26 luam şi punctul defensiv pe care poate l-am fi meritat căci ne-am străduit în joc. Am avut şi foarte multe accidentări şi acestea se simt în sânul echipei şi s-a vazut şi în scor, din păcate n-am avut noroc, am pierdut din nou pe final un punct pe care îl meritam"

Stejarii Bucuresti - Stade Francais 20-29 Stadionul "Arcul de Triumf" Bilete vândute: 1.524 Arbitri: Alan Falzone, Claudio Passacantando, Claudio Bessano Marcatori: Stejarii: Burcea - eseu; Lemnaru - eseu; Dumbravă - transformare (2); Calafeteanu - lovitură de pedeapsă (2) Stade: Bonneval - eseu; Sempere - eseu; Pape - eseu; Parisse - eseu; Dupuy - transformare (3); Oelschig - lovitură de pedeapsă

Stejarii Bucureşti: 15. Florin Vlaicu, 14. Mădălin Lemnaru, 13. Constantin Gheară, 12. Cătălin Dascălu, 11. Ionuţ Botezatu, 10. Dănuţ Dumbravă, 9. Valentin Calafeteanu, 8. Daniel Carpo (cpt), 7. Daniel Ianus, 6. Stelian Burcea, 5. Valentin Popârlan, 4. Alexandru Valcu, 3. Vlad Badalicescu, 2. Andrei Rădoi, 1. Petru Tamba. Rezerve: 16. Catalin Beca, 17. Mihai Dico, 18. Nicolae Nere, 19. Marian Drenceanu, 20. Viorel Lucaci, 21. Valentin Ivan, 22. Marian Apostol, 23. Cătălin Fercu.

Stade Francais: 15. Hugo Bonneval, 14. Quentin Valancon, 13. Mathieu Bastareaud, 12. Gonzalo Tiesi, 11. Djibril Camara, 10. Jules Plisson, 9. Julien Dupuy, 8. Sergio Parisse (cpt), 7. Pierre Rabadan, 6. James Haskell, 5. Pascal Pape, 4. Tom Palmer, 3. Rabah Slimani, 2. Laurent Sempere, 1. Damien Weber. Rezerve: 16. Remi Bonfils, 17. Pedro Ledesma, 18. Arthur Joly, 19. Arnaud Marchois, 20. Juan Leguizamon, 21. Noel Oelschig, 22. Benjamin Tardy, 23. Hugo Southwell.