Ştefan Radu a pus-o la podea pe campioana Europei

Cu românul Ştefan Radu titular, Lazio Roma a trecut în această seară, într-un meci din campionatul Italiei, de Inter Milano, campioana Europei şi a Italiei.

Deşi în Italia joacă Adrian Mutu şi Cristi Chivu, starurile echipei naţionale a României, cel mai în vogă tricolor din Serie A este Ştefan Radu, jucător care nu ştie ce să mai facă pentru a nu răspunde convocărilor sub tricolor. Titular meci de meci la Lazio Roma pe banda stângă a apărării, Radu n-a lipsit nici aseară din garnitura romanilor, la derby-ul cu Inter Milano, campioana Italia şi a Europei, iar zvonurile care-l dădeau accidentat (acesta fiind şi pentru care a refuzat ultima convocare la prima reprezentativă) nu se justifică. Radu a evoluat în nota lui obişnuită, adică sigur în apărare şi fără un aport deosebit pe faza ofensivă, a luat un cartonaş galben în repriza a doua, pentru un fault asupra francezului Biabiany, dar a şi suferit două intrări durere ale adversarilor, la ultima dintre ele fiind descălţat de o gheată. Fotbalistul născut şi crescut în Colentina a bifat toate cele 90 de minute. Lazio s-a impus fără mari emoţii, cu 3-1 (goluri Biava, în minutul 26, şi Zarate, în minutul 52, Hernanes, în minutul 89, respectiv Pandev - în minutul 74), iar jocul a deschis runda a 15-a din Serie A. Cu acest succes, Lazio a egalat-o la puncte în fruntea clasamentului pe AC Milan. Ambele formaţii au câte 30 de puncte, cu menţiunea că "diavolii" au un meci mai puţin jucat şi un golaveraj mai bun. Inter se află pe locul 6, cu 23 de puncte, tot atâtea câte are şi Palermo, echipa lui Dorin Goian. Alibec, campion la pase cu călcâiul La oaspeţi, Cristi Chivu a lipsit. Reşiţeanul nu şi-a revenit după accidentarea suferită în timpul partidei amicale România-Italia, scor 1-1. În schimb, Denis Alibec, celălalt român de la Inter, şi-a făcut loc. Din minutul 54, Alibec l-a susbstituit pe ghanezul Sulley Muntari, aceasta fiind prima mutare a antrenorului spaniol Rafael Benitez. Fotbalistul cumpărat de la Farul Constanţa a luat ochii doar la impresia artistică, atunci când a lovit balonul cu călcâiul, însă pasa lui n-a fost eficientă. De asemenea, atacantul a avut câteva acţiuni spre poartă, două dintre ele fiind încheiate cu şuturi imprecise. Formaţia pregătită de Benitez a arătat aceleaşi slăbiciuni, fără a dovedi că a ieşit din criza în care se zbate de la startul stagiunii, iar scaunul ibericului se clatină din ce în ce mai tare. Benitez nu este deloc pe placul jucătorilor, iar printre aceştia se numără şi Chivu, care l-a criticat public pe tehnician, la un joc cu AS Roma.