Steaua a încheiat anul în Liga I cu o victorie, dar sub Dinamo în clasament

Steaua Bucureşti a învins, cu scorul de 3-0, în această seară, pe teren propriu, Universitatea Cluj, în ultimul meci al etapei a 18-a în Liga I.

Cum runda cu numărul 19 a fost amânată pentru 2011, meciul din Ghencea a fost ultimul al anului în Liga I. Steliştii au repetat succesul obţinut în meciul tur, când s-au impus la Alba Iulia şi au urcat pe locul şapte în clasament, la egalitate de puncte cu Dinamo.

Victoria reuşită astăzi în faţa ardelenilor, graţie golurilor marcate de Martinovici, Bilaşco şi Stancu, i-a apropiat pe oamenii lui Marius Lăcătuş la zece puncte de liderul Oţelul Galaţi. De celaltă parte, Universitatea Cluj este în mare dificultate, în acest moment, elevii lui Ionuţ Badea fiind la doar două lungimi de zona retrogradării. STEAUA BUCUREŞTI - UNIVERSITATEA CLUJ 3-0 Au marcat: Martinovici (22), Bilaşco (67), Stancu (90) Gol Steaua! 3-0! Bogdan Stancu stabileşte scorul final în ultimul minut de joc dintr-o lovitură liberă de la peste 20 de metri de poarta lui Huţan. Final de meci.

• Cartonaş galben şi pentru Szekely. Steaua nu mai forţează, în timp ce Universitatea Cluj nu are forţa necesară să le dea emoţii gazdelor în această seară.
  • Gol Steaua! 2-0! Bilaşco înscrie un nou gol pentru Steaua, după cel reuşit la Târgu Mureş. Atacantul a împins în poartă o minge centrată de Surdu.
  • Niculescu execută o lovitură liberă - specialitatea casei pentru atacantul ardelenilor -, însă Tătăruşanu reţine.
  • Munteanu scoate de pe linia porţii o minge trimisă de Surdu, care a profitat de o intervenţie neinspirată a lui Huţan.
  • A început repriza secundă.
  • Pauză în Ghencea. După 45 de minute, Steaua conduce cu 1-0. Bogdan Stancu a mai ratat o bună şansă de gol pentru "roş-albaştri" cu câteva minute înainte de pauză, însă Huţan a respins şutul "Motanului".
  • Boştină - un alt fost stelist din tabăra Universităţii Cluj - a irosit o ocazie de aur. Scăpat singur spre poarta apărată de Tătăruşanu, mijlocaşul oaspeţilor nu a reuşit să înscrie. Mai sunt zece minute până la pauză.
  • Martinovici a primit un cartonaş galben. Ritmul jocului a scăzut după marcarea golului. Niciuna dintre cele două echipe nu şi-a mai creat nicio ocazie de gol. Ardelenii par să fie cu gândul la vacanţă. Romeo Surdu l-a înlocuit pe Cristi Tănase - accidentat.
  • Gol Steaua! 1-0! Martinovici deschide scorul printr-un şut deviat în plasa porţii de fostul stelist Păcurar.
  • După 20 de minute de joc, scorul este în continuare egal, 0-0. Steaua domină teritorial, însă nu reuşeşte să îi pună probleme portarului Huţan. De cealaltă parte, pericolul numărul 1 este Claudiu Niculescu - huiduit copios de suporterii gazdelor.
  • Steaua atacă încă din startul partidei, însă Bilaşco şi Tănase nu au precizie în execuţii, iar ardelenii scapă fără să primească gol.
  • A început meciul din Ghencea.

Steaua: Tătăruşanu - Bonfim, Geraldo, Martinovic, Latovlevici - Anghelov, Ricardo - Nicoliţă, Stancu, Tănase - Bilaşco. Antrenor: Marius Lăcătuş

"U" Cluj: Huţan - Unguruşan, Munteanu, Izvoranu, Mendy - Piţ, Păcurar, V. Gheorghe, Boştină - Cl. Niculescu, Machado. Antrenor: Ionuţ Badea Liga I: Etapa a 18-a - Rezultate