Maccabi Haifa - Steaua, scorul 5-0. Steaua a fost răstignită în Ţara Sfântă! BECALI: "Ne calificăm" | FOTO

LIGA EUROPA. "Roş-albaştrii" au fost călcaţi în picioare, într-un joc în deplasare, de Maccabi Haifa, cu scorul de 5-0! Trupa lui Ilie Stan a terminat în nouă oameni.

Echipa de fotbal Steaua a îndurat aseară, la Haifa, una dintre cele mai dure umilinţe din istoria clubului, pierzând meciul cu Maccabi cu un scor incredibil: 0-5! Doar francezii de la Montpellier (în turul doi al Cupei Cupelor, ediţia 1990-1991) şi de la Paris Saint Germain (în turul al doilea preliminar al Ligii Campionilor, ediţia 1997-1998) le-au mai administrat "roş-albaştrilor" înfrângeri cu acest scor.

Dacă la precedentele eşecuri-record din istoria clubului, steliştii au scuza că au întâlnit fotbalişti celebri, precum Carlos Valderrama, Laurent Blanc şi Jacek Ziober (de la Montpellier), Rai, Florian Maurice şi Marco Simone (de la PSG), acum "militarii" s-au făcut de râs în faţa unor jucători cu cărţi de vizită mult mai modeste, precum Amasha, Katan şi Twatha!

"Teroristul" Amasha i-a călcat în picioare

Meciul de la Haifa n-a avut istoric. Wyiam Amasha a marcat două goluri în doar 20 de minute! La prima reuşită, Amasha a ţâşnit printre fundaşii centrali şi a punctat lejer, dar la a doua a izbutit o superexecuţie.

"Killerul" Stelei are rude care fac parte din grupări teroriste! Unul dintre cei 500 de terorişti eliberaţi recent de Israel în schimbul soldatului Gilat Shalit este văr cu atacantul de la Maccabi!

Amashe nu are paşaport şi circulă în străinătate pe baza unei hârtii semnate de autorităţi.

Arbitrul suedez Daniel Stalhammar a pus umărul la succesul la scor al gazdelor, acordându- le uşor două penalty-uri la două acţiuni aparţinând aceluiaşi Amashe, care s-au soldat şi cu tot atâtea eliminări. La primul, cel din minutul 37, comis de Bicfalvi, infracţiunea a existat, dar a început în afara careului şi s-a terminat în interiorul suprafeţei de pedeapsă. În minutul 64, nordicul s-a lăsat păcălit de o cădere teatrală a lui Amashe şi, în plus, l-a eliminat gratuit pe bulgarul Iliev. Transversala a ajutat-o pe Steaua la execuţia lui Katan.

Gigi s-a "botezat" degeaba în Iordan

Cu doi oameni în minus, echipa lui Ilie Stan a fost groggy. Obligat de nenumăratele absenţe, tehnicianul stelist a fost nevoit să termine meciul cu doi tineri debutanţi, Bogdan Mustaţă şi Iulian Roşu.

În aceste condiţii, Twatha şi Vered au ridicat proporţiile dezastrului. Gigi Becali, patronul Stelei, a părăsit stadionul în minutul 75, după ce i-a aplaudat pe fanii formaţiei Maccabi Haifa.

Fostul oier s-a aruncat degeaba îmbrăcat în Iordan, fiindcă nu s-a "purificat" deloc, iar echipa a plătit păcatele patronului, care s-a jucat cu schimbările de antrenori şi i-a călcat repetat în picioare pe jucători.

"S-a întâmplat, care e problema? Jucătorii nu trebuie să fie supăraţi, nici eu nu sunt."

"Ilie Stan este tânăr şi crede în poezie. A jucat 4-2-4, echipa s-a rupt! O să fie mai greu, dar tot noi ne calificăm." GIGI BECALI, patron la Steaua

"Ţinând cont de rezultat, putem lua acest scor ca pe o umilinţă. O astfel de zi se poate întâmpla oricând." MARIUS LĂCĂTUŞ, fost antrenor la Steaua "Toţi au jucat slab. Sper să ne trezim înainte de meciul cu Rapid. Ăsta poate să fie un nou început." ILIE STAN antrenor la Steaua Vezi AICI comentariul LIVE al partidei

• Liga Europa: Românii s-au făcut de râs. VEZI celelalte rezultate