Steaua lui "Dodel" a fost orbitoare: 4-2 cu Maccabi Haifa

Cea mai titrată formaţie de la noi a obţinut aseară prima victorie românească pe "Naţional Arena" marcând două goluri în 9 oameni de câmp.

Steaua a învins-o aseară, pe teren propriu, pe Maccabi Haifa (scor 4-2) şi a obţinut prima victorie a sezonului în grupele Ligii Europa.

"Roş-albaştrii" au evoluat pe alocuri strălucitor, cu sufletul. Au condus cu 2-0 datorită reuşitelor lui Tatu şi Florin Costea, dar au fost egalaţi până la pauză. S-au clătinat puţin, dar apoi au mai înscris de două ori, în partea secundă, în 10 oameni.

Florin Costea, autorul unui gol superb, a fost eliminat pentru o intrare dură.

Au fost peste 31.000 de spectatori

Victoria obţinută aseară de stelişti este prima reuşită de o echipă românească pe "Naţional Arena".

Şi înaintea confruntării de aseară, patronul Gigi Becali a avut un discurs specific: "Vom câştiga cu siguranţă. Nu am nicio emoţie că nu o să îi batem. Vom răzbuna înfrângerea din tur (n.r. - 0-5)", a spus fostul oier.

Puţin peste 31.000 de spectatori au asistat aseară la primul meci jucat în Europa de "roş-albaştrii" pe "Naţional Arena".

Gardoş "s-a rupt" după mai puţin de două minute Eroul serii a fost sârbul Novak Martinovici. După episodul petrecut la meciul cu Petrolul, atunci când stelistul l-a lovit pe huliganul prahovean intrat pe teren, suporterii au ţinut să îşi arate consideraţia faţă de el. Steliştii i-au scandat numele, au afişat mesaje de încurajare şi în limba română, dar şi în sârbă.

Titularizat de antrenorul Ilie Stan, fundaşul Florin Gardoş a rezistat aseară mai puţin de două minute. El s-a autoaccidentat la coapsă şi a fost înlocuit de Rusescu. Gardoş nu mai jucase pentru Steaua de la meciul din deplasare cu AEK Larnaca (scor 1-1), tot în grupele Ligii Europa. Pentru Steaua, ghinionul accidentărilor nu s-a oprit aici.

Tatu a declarat şi el forfait şi i-a lăsat locul în teren lui Nikolici, în minutul 27. De partea cealaltă, israelienii au făcut şi ei două schimbări în primul act.

"Militarii", patru eliminări în ultimele trei jocuri

Florin Costea a văzut cartonaşul în minutul 62, după un fault extrem de dur, din spate. Aseară, Steaua a ajuns la cel deal treilea meci consecutiv din grupele Ligii Europa în care termină fără 11 jucători pe teren. În partida cu AEK Larnaca a fost eliminat Brandan, iar în meciultur cu Maccabi, steliştii Bicfalvi şi Iliev au văzut "roşu".

În minutul 68, antrenorul Ilie Stan şi-a dat şi el în petic. Stelistul a fost trimis în tribună, fiindcă a protestat violent la o decizie a arbitrului.

Fanii stelişti prezenţi la meci au jubilat în momentul în care crainicul stadionului a anunţat victoria obţinută de FC Vaslui în faţa celor de la Sporting.