Steaua a suferit prima înfrângere din 2011

Steaua a pierdut aseară, în Antalya, meciul amical cu polonezii de la Lech Poznan, scor 1-2. A fost primul eşec suferit de stelişti în 2011.

În precedentele patru partide de pregătire din această perioadă, elevii lui Marius Lăcătuş obţinuseră două victorii şi două egaluri.

"Roş-albaştrii" au avut o primă repriză de coşmar. Letonul Rudnevs a deschis scorul, în minutul 8, după ce s-a distrat cu apărarea bucu reştenilor şi l-a învins pe Tătăruşanu cu un şut la vinclu.

În minutul 40, bielorusul Krivets a mărit diferenţa după o nouă eroare colectivă a apărării echipei lui Marius Lăcătuş. După pauză, steliştii au jucat altceva.

Bănel Nicoliţă a redus din handicap, după o pasă primită de la Surdu. Spre final, Marius Bilaşco a fost la un pas de egalare, dar n-a apucat să devieze în poarta goală o minge trimisă de Szekely.

Antrenorul Marius Lăcătuş nu s-a bazat pe Gardoş (la naţională), Galamaz (învoit), Dică (menajat) şi Tănase (accidentat).

"Roş-albaştrii" mai au programate încă trei amicale în Turcia, cu FC Koper, cu Steaua Roşie Belgrad, şi cu Debrecen. Dinamo, doar egal cu Gyeongnam Dinamo a terminat la egalitate partida de pregătire susţinută ieri în cantonamentul din Antalya, cu sud-coreenii de la Gyeongnam, scor 0-0. Dinamoviştii au acuzat jocul dur al asiaticilor.

Raul Crişan, tânărul fundaş central adus de "câini" în această iarnă, a scos o minge de pe linia porţii. "Spre deosebire de turul campionatului, când aveam o forţă de atac nemaipomenită, acum avem o apărare foarte bună", s-a lăudat Ioan Andone, tehnicianul "câinilor".