Steaua a pus din nou "castraveţii" la murat

"Roş-albaştrii" au remizat aseară, în deplasare, cu ŢSKA Sofia, scor 1-1, şi s-au calificat din nou în grupele competiţiei. "Militarii" au eliminat-o pentru a treia oară în istorie pe echipa sofiotă.

Echipa Steaua s-a calificat în grupele Ligii Europa, după ce a terminat la egalitate, aseară, în deplasare, cu ŢSKA Sofia, scor 1-1. În tur, "roş-albaştrii" câştigaseră cu 2-0.

"Militarii" au acces pentru a opta oară consecutiv în faza grupelor competiţiilor continentale şi îşi vor afla astăzi adversarii la tragerea la sorţi de la Monte Carlo, care va începe la ora 14.00 (în direct pe Eurosport şi live text pe www.evz.ro).

Cristi Tănase a deschis scorul în minutul 73 după o cursă superbă pe partea stângă şi o finalizare elegantă, la colţul scurt. Gazdele au profitat, în minutul 84, de singura gafă a apărării steliste, care a fost speculată de brazilianul celebru în special datorită numelui: Michel Platini.

Bulgarii au scandat "Ţiganii, ţiganii"

Atmosfera încinsă de pe stadionul "Vasil Levski" nu i-a intimidat pe stelişti, care au început mai bine şi au ratat primele ocazii. Cea mai "caldă" fază a primei reprize a venit, în minutul 26, după o cursă superbă a lui Mihai Costea, care a fost stopată de Galchev printr-un fault clar în careu, dar "centralul" olandez Pol van Boekel a trecut cu vederea infracţiunea.

ŢSKA a fost periculoasă doar la câteva şuturi de la distanţă, expediate de brazilianul Michel Platini, iar Ianis Zicu a ieşit la rampă doar printr-o "foarfecă", în minutul 45+1. Fanii bulgari au uitat de înfrăţirea cu galeria Stelei şi i-au alergat înainte de joc pe românii care s-au aventurat să meargă la Sofia. Vecinii de la sud de Dunăre i-au întâmpinat pe stelişti cu scandarea rasistă "Ţiganii, ţiganii".

STEAUA MERGE MAI DEPARTE FOTO: REUTERS Cei aproximativ 300 de stelişti care au mers la Sofia au protestat împotriva conducerii clubului şi au reuşit să oprească meciul pentru câteva momente, în repriza secundă, când au aruncat mai multe torţe în teren.

Brazilienii Michel Platini şi Leandro Tatu au fost protagoniştii unui incident care era să degenereze. Arbitrul Pol van Boeckel a vrut să-i avertizeze pe cei doi "cocoşi", dar l-a încurcat pe Tatu cu Bănel. "Jardel" a fost vizibil uimit după ce a fost avertizat.

"Avem o echipă tare, care va juca finala Ligii Europa. Mă bucur că i-am scos după lucrurile care s-au vehiculat. Ei au strigat «Ţiganii, ţiganii», dar i-am bătut", a declarat, cu emfază, ca de obicei, Gigi Becali.

Patronul "roş-albaştrilor" n-a înţeles nimic nici din acest meci şi a constatat că "Bănel a fost de excepţie".