Steaua a fost aproape de o ruşine cu Concordia

"Roş-albaştrii" au răpus-o cu greu pe nou-promovata din Chiajna, scor 2 2-1. Momentul psihologic a fost bara lui Vitinha, la scorul de 1-1.

Steaua s-a chinuit teribil aseară, pe "Naţional Arena", cu codaşa Concordia Chiajna, pe care a învins-o cu scorul de 2-1.

Oaspeţii au deschis scorul, în minutul 33, prin fostul dinamovist Vlad Munteanu, care a reluat cu latul din mijlocul careului, după un corner executat de Sorin Pană. Mijlocaşul stânga a marcat astfel al cincilea gol din carieră în poarta "roş-albaştrilor" după o eroare incredibilă a apărării echipei lui Ilie Stan.

Steaua a evoluat dezamăgitor în prima parte, în care a avut o singură ocazie mare, prin Bicfalvi, care a tras mult peste poartă de la câţiva metri. Cristi Tănase, încă un eurogol

Cristi Tănase a reuşit un nou gol senzaţional după cel izbutit în meciul din Liga Europa cu Maccabi Haifa. "Dodel" a egalat, în minutul 48, cu un şut în diagonală, speculând şi plasamentul greşit al portarului Florin Niţă.

În minutul 71, Adrian Popa a ridiculizat apărarea gazdelor, i-a pasat lui Vitinha, iar portughezul a prins o "torpilă" care a nimerit transversala şi a picat dincolo de linia porţii, dar arbitrii nu au văzut golul.

Peste numai două minute, Raul Rusescu a înscris cu un şut frumos din afara careului. Gigi Becali a promis că nu-l va mai da afară, aşa cum plănuia, pentru că a dat acest gol şi pentru că este "un copil cuminte".

Concordia a dominat destul de autoritar finalul de joc, necunoscuţii Adrian Popa, Sorin Pană şi Ciprian Iliescu dându-i emoţii în câteva rânduri portarului Ciprian Tătăruşanu.

Gigi Becali a urmărit meciul alături de Cosmin Olăroiu, fostul tehnician al "roş-albaştrilor". "Mihai Costea a fost mort" Patronul Stelei şi-a desfiinţat din nou jucătorii. "Mihai Costea a fost mort, a avut atâtea ocazii. Năstăsie era în plus pe teren. Puştii ăştia trebuie băgaţi la 3-0, când nu mai sunt emoţii. Ăla s-a speriat, parcă era pe altă planetă", a spus fostul oier.

Şeful "roş-albaştrilor" a dezvăluit că antrenorul Cosmin Olăroiu i-a promis că va reveni la Steaua numai împreună cu Mirel Rădoi, după ce acesta îşi va punea ghetele în cui.

"Roş-albaştrii" au mai pierdut aseară un jucător. Tibi Bălan s-a accidentat în prima repriză, iar în locul său a fost introdus puştiul Ionuţ Năstăsie.

Jucătorii Stelei au intrat pe teren cu tricouri pe care era scris un mesaj pentru George Galamaz, colegul lor lovit de un huligan la meciul din etapa trecută cu Petrolul: "Stop violenţei. Alături de Gala".