Sorana Cîrstea a pierdut cu Danielle Collins, la Miami

Sursa foto: EPA/WILL OLIVER

Sorana Cîrstea (33 ani, 24 WTA) a cedat meciul din optimile de la Miami Open, în favoarea Daniellei Collins (30 de ani, 53 WTA), pierzând în două seturi 3-6, 2-6.

Sorana Cîrstea a fost dominată în ambele seturi

Meciul de tenis dintre românca Sorana Cîrstea și americanca Danielle Collins a fost echilibrat doar în primul set, când jucătoarele au mers cap la cap până la scorul de 3-3, dar Sorana și-a pierdut serviciul și Collins s-a desprins la 5-3. Americanca s-a impus, la final, în primul set cu 6-3.

Setul secund a fost, de asemenea dominat de americancă, deși ”Sori” a ratat mai multe șanse de a puncta, pe serviciul adversarei. Collins s-a impus în setul secund cu 6-2.

Sorana Cîrstea şi-a asigurat un cec de 101.000 dolari

Pentru prezența în optimile de finală ale turneului WTA 1.000 de la Miami (Florida), dotat cu premii totale de 8.770.480 de dolari, Sorana Cîrstea şi-a asigurat un câștig de 101.000 dolari şi 120 de puncte WTA.

Cîrstea și Collins se mai întâlniseră o singură dată în circuitul WTA, în 2018, la Roma, când românca a cedat în trei seturi, 3-6, 6-4, 4-6.

Danielle Collins se retrage la finalul sezonului

La Australian Open, Danielle Collins a anunțat că se retrage din tenis la finalul sezonului.

„Ăsta e ultimul meu sezon în circuit. Nu știu exact care va fi ultimul turneu, dar e sigur că e ultimul meu sezon și chiar abia aștept să mă retrag”, a declarat Danielle Collins.

Collins este câștigătoarea a două titluri WTA, iar cea mai bună clasare a sa a fost poziția a șaptea în ierarhia mondială, atinsă în iulie 2022.

Danielle Collins a câștigat 7 milioane de dolari din tenis.