Simona Halep, primele declarații după eliminarea de la Guangzhou

Simona Halep, locul 2 mondial, a părăsit încă din „sferturi” turneul de la Guanghzou (China), întrecere câștigată anul trecut de Monica Niculescu.

Deși era principala favorită, Halep a fost eliminată, ieri, în „sferturi”, de cehoaica Denisa Allertova (74 WTA), scor 4-6, 3-6. După meci, constănțeanca a explicat motivele pentru care nu a putut trece de tenismena din Cehia.

„Sunt extrem de dezamăgită de acest rezultat. Am avut probleme din cauza atmosferei de aici. A fost foarte cald și o umiditate ridicată. Dar trebuie să recunosc că adversara a jucat foarte bine.

Mă bucur că am revenit aici, după cinci ani de pauză. Poate voi mai veni și în viitor pentru că m-am simțit foarte bine. Publicul a fost grozav”, a declarat Halep.

Pentru Simona urmează participarea la turneul de la Wuhan (China), programat între 27 septembrie - 3 octombrie.