România, eliminată dramatic în semifinale: 23-25 cu Suedia!

România a stat cu sufletul la gură, sâmbătă după-amiază, la meciul cu Suedia, din semifinalele Campionatului European feminin de handbal. Fetele lui Radu Voina au luptat admirabil, revenind după ce au fost conduse şi la o diferenţă de trei goluri, dar au pierdut în final, scor 23-25. Pentru medaliile de bronz, România se va lupta cu Danemarca.

România a pierdut dramatic sâmbătă după-amiază, scor 23-25, în faţa Suediei, în semifinalele Campionatului European de handbal. Rezultatul le trimite pe fetele lui Radu Voina în finala mică, duminică, de la ora 15.30. Am stat iarăşi doar în Stanca şi în Neagu Supărător a fost faptul că România a stat în doar doi piloni, ca şi până acum, mizând exclusiv pe pivotul Ionela Stanca şi pe "tragătoarea de elită" Cristina Neagu. Stanca s-a luptat ca o leoaică, primind numeroase lovituri şi scoţând lovituri de la 7 metri, dar n-a avut o înlocuitoare pe măsură, Oana Manea fiind de nerecunoscut. În schimb, Neagu şi-a făcut de câteva ori numărul, dar după ce a fost luat în primire "om la om", randamentul ei a scăzut. În plus, pe final, când ne ardea buza mai tare, a irosit o lovitură de la 7 metri. Jocul pe extreme s-a înviorat abia după pauză, când româncele au realizat că Stanca şi Neagu nu pot rezolva singure meciul. Atunci au ieşit la rampă Elisei şi Nechita, dar n-a fost de ajuns. Tricolorele au ocazia, duminică, în finala mică, să-şi îmbunătăţească cea mai bună performaţă la Euro, locul 4, în 2000. Suedia, surpriza actualului turneul final, formaţie care a reuşit să doboare Norvegia (campioana olimpică), a fost o nucă prea tare pentru fetele noastre, deşi favorita jocului era România. La casele de pariuri, România avea o cotă de victorie de 1,45 la victorie, iar adversarele - 3,2. Jucăm contra "coşmarului" Danemarca pentru medalii În cealaltă semifinală, tot la Herning, Norvegia a spulberat Danemarca, scor 29-19 (14-10), şi va înfrunta în finală Suedia. În bătălia pentru locul trei, România va da peste învinsa Danemarca, formaţie care ne-a bătut în faza grupelor. De asemenea, Suedia a învins Norvegia în grupe. Finala mică va începe la ora 15.30, în direct la TVR 2, iar finala mare - de la ora 18.00.

ROMÂNIA - SUEDIA 23-25 (13-14) / FINAL Comentariul live al partidei Talida Tolnai plânge în hohote, în timp ce primeşte trofeul care îi revine celei mai bune jucătoare din tabăra noastră.. FINAL min. 60 - Neagu trage în disperare, telefonat, iar României îi rămâne finala mică. min. 59 - Nechita ne apropie la un gol de nordice. min. 58 - România luptă să revină, dar Neagu ratează un 7 metri! min. 57 - Pierdem mingea pe mâna lui Neagu, care ratează o pasă simplă. Suedia se duce la 2 goluri.. min. 57 - Suedia primeşte al doilea 7 metri în decurs de un minut. România face faţă cu greu în inferioritate numerică. min. 56 - România este penalizată cu o eliminare de două minute. min. 55 - Brădeanu dă un gol de aur: 21-21! Tensiunea este uriaşă în acest final de joc. min. 53 - Tivadat trimite în bară, dar mingea ne revine cu noroc. min. 53 - Stanca scoate încă un 7 metri, iar Neagu nu iartă. min. 52 - Suedia ne dă două goluri consecutive şi preia din nou comanda jocului. min. 51 - Aflată la podea, Suedia cere timp de odihnă! min. 51 - După câteva atacuri eşuate, România egalează la 19 prin Stanca, iar Nechita ne aduce în avantaj! min. 50 - Cu 10 minute înainte de final, Nechita punctează, după ce Tolnai parase. min. 49 - Talida Tolnai ne ţine în viaţă cu intervenţiile sale miraculoase. min. 49 - Aceeaşi Neagu este blocată cu brutalitate, dar bucureşteanca se ridică fără probleme. min. 48 - Neagu, principala marcatoare a României, este luată "om la om". min. 47 - Facem fault în atac, iar Suedia poate aşeza trei goluri între ea şi România. Numai că Tolnai e iarăşi atentă. min. 44 - Tolnai este imperială între buturi, iar Elisei dă al doilea gol la rând. min. 44 - Neagu nu mai străluceşte, mingea loveşte bara din execuţia ei. min. 43 - Greşeala Oanei Manea, care a irosit iarăşi o mare ocazie, a fost îndreptată de Tolnai. min. 42 - Elisei punctează de pe extremă şi ne ţinem aproape de nordice. min. 41 - Manea ratează incredibil de pe semicerc. min. 39 - România caută soluţii salvatoare printre jucătoarele de rezervă. Intră Şoit. min. 38 - Primim gol în superioritate numerică! Nodicele s-au dus la 3 goluri. min. 38 - Jucăm cu un om în plus, dar la primul atac în superioritate, Neagu nu găseşte plasa. min. 37 - Jocul României este previzibil, cu Neagu ţinută atent sub observaţie de rivale. Nechita ratează din unghi. min. 35 - Neagu dă gol de la 7 metri. min. 34 - Tolnai apără foarte bine. Ada Nechita este folosită în această repriză de Radu Voina. min. 33 - Manea este eliminată pentru două minute, iar Suedia transformă un 7 metri. min. 33 - Primul gol al reprizei întârzie. min. 32 - Ionela Stanca ratează din poziţie centrală. Mingea a lovit-o în faţă pe portăriţa Suediei, care se resimte şi are nevoie de intervenţia medicilor. min. 31 -Se reia partea a doua, cu Tolnai în formă mare. PAUZĂ România mizează exclusiv pe Stanca şi pe Neagu şi aproape deloc pe extreme. Partida este echilibrată, iar în repriza a doua va conta rezistenţa fizică a jucătoarelor. min. 29 - Neagu face spectacol, fiind de neoprit. Egalează la 13, după "specialitatea casei": o "bombă" de la 9 metri. min. 28 - Aceeaşi Neagu nu ratează de la 7 metri şi se reia totul de la capăt: 12-12. min. 27 - Neagu îi dă o pasă "hoaţă", fără să se uite, Ionelei Stancu, care nu ratează. min. 26 - Suedia revine în avantaj pe tabelă, după ce a transformat o lovitură de la 7 metri. min. 23 - Suedia joacă în inferioritate numerică, iar Manea profită şi dă primul ei gol din acest meci. min. 22 - Niciuna dintre echipe nu a cerut timp de odihnă. min. 20 - Adina Fiera fentează ca-n curtea şcolii şi ne ducem la două goluri: 9-7. min. 19 - Lovităr la umăr, Ionela Stanca este înlocuită de Oana Manea. min. 18 - Tolnai apără iarăşi eroic, iar Stanca punctează pentru 8-7, a doua oară când conducem pe tabelă. min. 16 - Stanca o ia la fugă pe contraatac şi România egalează la 7. min. 14 - Geiger aruncă mult peste, iar România se bazează doar pe aportul ofensiv ale Ionelei Stanca şi Cristinei Neagu. min. 13 - Aurelia Brădeanu pătrunde incisiv şi ne ţine aproape de nordice. min. 12 - Fără Neagu, România nu mai punctează şi primeşte trei goluri la rând, după ce am condus cu 5-4. min. 10 - Nordicele egalează. min. 9 - Suedia nu mai găseşte culoare spre poarta noastră, iar Stanca ne aduce pentru prima oară în avantaj: 5-4. min. 7 - Neagu este iarăşi explozivă: România a marcat doar cu pivotului Stanca şi cu "tunarul" Neagu: 4-4. min. 6 - Ionela Stanca plonjează în semicerc şi reduce diferenţa, care părea alarmant de mare. min. 5 - Nordicele se desprind la trei goluri: 1-4! Neagu îşi face treaba şi punctează cu o "bombă": 2-4. min. 3 - Talida Tolnai are prima paradă a meciului. În faza următoare, Ionela Stanca scoate un 7 metri. Transformă Cristina Neagu. min. 2 - România iroseşte şi al doilea atac, iar Suedia se duce la 2-0. min. 1 - Tricolorele au avut prima posesie, pe care n-am fructificat-o. Au punctat însă nordicele, pe contraatac.