IADUL PE STADION. Drogba a trăit coşmarul vieţii. Suporterii au început un RĂZBOI pe gazon! VIDEO

Meciul contând pentru barajul de calificare la Cupa Africii pe Naţiuni 2013 a fost oprit după ce pe stadion s-a declanţat un veritabil război soldat cu zece de răniţi.

Scene incredibile în fotbalul african. Partida Senegal - Coasta de Fildeş, contând pentru barajul de calificare la turneul final al Cupei Africii pe Naţiuni, ediţia 2013, a fost oprită după ce în tribunele stadionului "Leopold Sedar Senghor" din Dakar s-a declanşat iadul.

Nebunia a pornit în minutul 73, după ce superstarul Didier Drogba a înscris golul de 2-0 pentru oaspeţi. În tur, ivorienii câştigaseră cu 4-2, astfel că, în acel moment, Senegalul era ca şi eliminată din competiţie.

Suporterii senegalezi au aprins torţe în tribune, iar arbitrul a oprit temporar partida. Fanii gazdelor nu s-au oprit aici, ci au aruncat în teren cu tot ce le-a venit la mână. După 40 de minute de "război civil", arbitrul a decis întreruperea definitivă a meciului. Forţele de ordine au intervenit în forţă, dar zece persoane se aleseseră deja cu diverse răni. Printre victime s-a aflat şi El Hadji Malick Gakou, ministrul senegalez al Sporturilor! <iframe width="560" height="315" src="http://www.youtube.com/embed/uSMqaTgEQnY" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>