Cupa Mondială de Rugby. Victorie fabuloasă pentru Anglia

Reprezentativa Angliei a reușit să învingă echipa Argentinei, vineri, pe Stade de France. Fanii englezilor au trăit fiecare moment al meciului din finala mică a Cupei Mondiale de Rugby cu mari emoții.

Reprezentativa Angliei a învins, vineri, în prima faza. Jucătorul englez Ben Earl reușit să puncteze  încă din minutul 8. Meciul jucat pe Stade de France face parte din finala mică a Cupei Mondiale de Rugby și a fost urmărit cu sufletul la gură de fani.

Anglia, învingătoare în finala mică a Cupei Mondiale de Rugby

Echipa învingătoare a început să puncteze încă din prima fază prin Ben Earl. Jucătorul a profitat de ocazie în minutul 8. Englezii au avut în cadrului meciului de finala mică a Cupei Mondiale de Rugby și o serie de lovituri de pedeapsă, încă din prima parte a meciului.

Dincolo de acestea, Anglia a reușit să învingă echipa Argentinei. Dintre argentinieni, s-au remarcat Tomas Cubello și Santiago Carreras. Ambii au punctat după minutul 36, în meciul din Cupa Mondială de Rugby. De asemenea, argentinienii au avut lovituri de pedeapsă prin Emiliano Boffelli și Nicolas Sanchez.

Argentina a jucat a treia finală pentru medaliile de bronz

Echipa Argentinei are în spate trei finale pentru medaliile de bronz. Argentinienii au arătat mereu o forță puternică împotriva Țării Galilor. În urma meciului respectiv, echipa Argentinei a câștigat cu scorul 29-17.  Dincolo de această victorie, argentinienii nu au avut șanse în fața Noii Zeelande. Disputa s-a încheiat cu scorul final de 6-44. Cu toate acestea, fanii Argentinei sperau ca echipa să se remarce în finala mică a Cupei Mondiale de Rugby. Succesul a fost al englezilor.

Sursa foto: Instagram Ben Earl

Finala mică a Cupei Mondiale de Rugby, spectacol pentru fanii acestui sport

Echipa Angliei a fost la un pas să ajungă în a cincea finală mondială. Englezii au pierdut meciul cu Africa de Sud în ultimele minute. Scorul final al disputei respective a fost 15-16. Cu toate că în minutul 69, englezii dădeau speranțe că ar putea învinge.În 2003, Anglia a obținut titlul de campioană mondială la rugby. De altfel, este singurul titlu mondial pe care Europa îl deține.Englezii au mai jucat de trei ori finala mare, însă nu au reușit să obțină victoria.