România, vicecampioană europeană la rugby pe plajă

Naţionala de rugby pe plajă a României a fost învinsă ieri în finala competiţiei Euro Beach Rugby FIRA-AER de gazda turneului, Franţa.

România a terminat pe locul al doilea campionatul de rugby pe plajă organizat în premieră de Asociaţia Europeană de Rugby, la Anglet. “Tricolorii” au fost învinşi în finală, pe ploaie, de reprezentativa Franţei, care a avut avantajul nisipului propriu.

În faza grupelor, România a învins Irlanda, Rusia şi Spania, informează frr.ro. La turneul Euro Beach Rugby, primul din istoria sportului cu balonul oval, au participat zece echipe.

Iată clasamentul final: 1. Franta 2. Romania 3. Italia 4. Tara Galilor 5. Irlanda 6. Rusia 7. Portugalia 8. Georgia 9. Spania 10. Ucraina

Antrenamente de rugby pentru copii în Bucureşti Federaţia Română de Rugby organizează în fiecare miercuri, între orele 18.00 şi 19.30, activităţi sportive pentru copiii cu vârste între 5 şi 7 ani. Instructorii FRR vor fi prezenţi pe Stadionul Naţional Arcul de Triumf, pregătiţi cu jocuri şi exerciţii pentru o oră şi jumătate de iniţiere in rugby, informează site-ul oficial al federaţiei. Persoana de contact este Nicolae Ungureanu, Director Regional de Dezvoltare.