România a umilit Rusia

Echipa naţională de tineret a ţării noastre este aproape calificată la barajul pentru Euro 2011.

România este ca şi calificată în barajul pentru turneul final al Campionatului European de tineret, ce se va desfăşura anul viitor, în Danemarca.

"Tricolorii mici" au învins cu 3-0 Rusia, într-o partidă disputată ieri, pe stadionul "Municipal" din Botoşani, în Grupa 1 preliminară. La meci au asistat aproximativ 6.000 de spectatori.

O primă repriză perfectă

Naţionala ţării noastre este în acest moment lidera clasamentului, cu 24 de puncte, iar Rusia ocupă locul secund, cu 21 de puncte. România îşi va păstra poziţia chiar şi dacă va pierde la o diferenţă de maximum două goluri returul cu ruşii, programat marţi, la Sankt Petersburg.

În această fază acced câştigătoarele celor 10 grupe preliminare, plus patru dintre echipele de pe locul doi, cu cel mai bun punctaj. Câştigătoarele jocurilor de baraj, programate în sistem tur-retur, pe 9 şi 13 octombrie, vor merge la turneul final din Danemarca.

Elevii lui Emil Săndoi au făcut un joc foarte bun în prima repriză. Bicfalvi a deschis scorul în minutul 27, reluând în poartă mingea deviată de Găman după un corner executat de Mihai Costea. Nouă minute mai târziu, românii au majorat diferenţa, Sburlea fructificând de la numai câţiva metri o centrare perfectă a lui Neagu.

În partea secundă, "tricolorii mici" au mai lovit încă o dată, prin Ioan Hora, în minutul 85. Jucătorul de la CFR Cluj a marcat lejer, după o fază construită de Andrei Ionescu.

Emil Săndoi, selecţionerul echipei de tineret a României, a folosit ieri următoarea echipă: S. Lung jr. - Râpă, Papp, Găman, Bărboianu - Gardoş, Bicfalvi (90, Chiricheş) - S. Sburlea (67, A. Ionescu), M. Costea (62, Hora), I. Neagu - L. Ganea. Întâlnirea a fost arbitrată la centru de cehul Jiri Jech.