Rezultate preliminarii Euro 2024: Tensiunile cresc pentru Croația

Fotbal. Sursa foto: Dreamstime.com

Croația a suferit cel de-al doilea eșec în grupa de calificare pentru Campionatul European 2024. Naționala Croația fost învinsă cu scorul de 2-1 de jucătorii Țării Galilor. Astfel, emoțiile legate de participarea la turneul final din Germania cresc în ceea ce îi privește pe jucătorii croați.

Naționala Croației a fost învinsă de Țara Galilor cu scorul de 2-1. Din acest motiv, Croația trece prin mari emoții legate de participarea la Campionatul European din Germania. În același timp, veștile sunt încurajatoare pentru Moldova care rămâne în scenariu pentru calificarea istorică la Euro 2024. Totul după remiza din Polonia.

Rezultate preliminarii Euro 2024

Echipa coordonată de Zlatko Dalic a fost învinsă în meciul desfășurat pe Cardifff City Stadium. Disputa cu Țara Galilor s-a încheiat cu scorul de 2-1.

Croația a avut control asupra meciului însă a primit gol în minutul 47. Jucătorul Harry Wilspn a fost cel care a deschis scorul pentru galezi în minutul 47.

După alte 13 minute de joc, jucătorul lui Fulham a realizat o dublă după o pasă din partea lui Daniel James. Luka Modric a centrat în minutul 75, iar Pasalic a acționat rapid reducând diferența. Totuși, oaspeții nu au putut evita înfrângerea.

În urma disputei, Țara Galilor a reușit să egaleze Croația în Grupa D. Echipa a urcat astfel pe locul doi, cu 10 puncte.

Sursa foto: Arhiva EVZ

Un alt rezultat din preliminariile Euro 2024 este remiza Moldovei din Polonia. Disputa s-a încheiat cu un scor de 1-1. Astfel, Moldova a scăpat de emoțiile. Jucătorii Moldovei au toate șansele să se califice la Euro 2024.

Disputa dintre Georgia și Cipru s-a încheiat cu scorul de 4-0. Totodată, în cazul Cehiei cu Insulele Feroe, scorul final a fost 1-0.

Rezultatele preliminariilor pentru EURO dintre Elveția și Belarus arată scorul de 3-3.  Meciul dintre Kosovo și Israel a fost amânat în contextul masacrului care a avut loc sâmbătă în Gaza.

Disputa dintre Norvegia și Spania s-a încheiat cu un rezultat de 0-1. Meciul dintre Polonia a condus la rezultatul de 1-1.

România a învins Andorra cu 4-0. Disputa dintre Turcia și Letonia s-a încheiat cu 2-0.