FOTBAL EUROPEAN. Real Madrid, un nou rezultat surprinzător pe „Bernabeu”. Galacticii s-au chinuit în inferioritate numerică

Real Madrid a înregistrat, astăzi, pe teren propriu, un semieșec, în etapa a treia din campionatul Spaniei.

„Galacticii„ lui Zinedine Zidane nu au putut câștiga în fața celor de la Levante și au obținut doar un punct, după 1-1, pe „Santiago Bernabeu”. Cei care au punctat primii au fost oaspeții, prin Ivi, în minutul 12. Gazdele au fost imediat lovite de ghinion după ce s-au văzut conduse. În minutul 28, frnacezul Karim Benzema a părăsit accidentat terenul, fiind înlocuit cu galezul Gareth Bale. Până la pauză a venit și golul madrilenilor. Cel care a salvat cât de cât onoarea gazdelor a fost Lucas Vasquez, în minutul 36.

Real Madrid putea să se desprindă pe tabelă în trei rânduri până la final: un șut respins al lui Asesnsio, Bale a trimis cu capul puțin pe lângă poarta adeversă, iar Toni Kroos a trimis în bară, în prelungiri.

Acesta este al doilea rezultat de egalitate consecutiv înregistrat de Real pe teren propriu, după 2-2 cu Valencia în etapa precedentă. „Galacticii” au acumulat cinci puncte în aceste trei runde şi ocupă locul 4, la egalitate cu Levante, care se află pe 5.