FOTBAL EUROPEAN. Real Madrid i-a avans în clasament și se distanțează de rivala Barcelona, după VICTORIA cu Leganes

Real Madrid a câștigat detașat, scor 3-0, partida jucată, duminică, pe „Santiago Bernabeu”, împotriva celor de la Leganes.

Real Madrid a învins-o fără mari bătăi de cap pe Leganes, în confruntarea disputată, duminică, pe „Santiago Bernabeu”, în etapa a 11-a a Primerei Division. „Galacticii” au reupt echilibrul în finalul primei reprize, atunci când galezul Gareth Bale și-a trecut în cont „o dublă”, în minutele 38 și 45+1. În partea a doua, gazdele au înscris și prin Alvaro Morata, în mnutul 76. A fost cel de-al patrulea succes consecutiv obținut de Real Madrid în campionat, după 6-1 cu Betis Sevilla, 2-1 cu Athletic Bilbao și 4-1 cu Deportivo Alaves. În clasament, Real se află pe prima poziție, cu 27 de puncte și este urmată de FC Barcelona (22 de puncte și un meci mai puțin disputat) și Atletico Madrid și FC Sevilla (ambele cu câte 21 de puncte).