Rapid - Stana de piatră

Ceahlăul a bătut aseară în Giuleşti cu scorul de 2-1. Mijlocaşul nemţean a dat un gol de poveste, iar în curtea giuleştenilor s-a iscat un nou război.

Echipa Ceahlăul a detonat „bomba” aseară în Giuleşti, reuşind s-o învingă pe Rapid cu scorul de 2-1.

Fundaşul Marcos Antonio, căpitanul giuleştenilor, şi-a „îngropat” formaţia, gafând incredibil, în minutul 38, când Marian Constantinescu a deschis scorul.

Gazdele au revenit, în ultimul minut al primei reprize, când Ovidiu Herea a egalat dintr-un penalty destul de uşor acordat după un duel între Drugă şi Roman.

Daniel Stana, omul care a impresionat în tur prin câteva goluri spectaculoase, a avut o nouă reuşită de senzaţie aseară, când i-a driblat superb pe Creţu şi pe Marcos Antonio şi l-a executat cu un lob frumos pe Vâtcă.

Primul eşec suferit de giuleşteni pe teren propriu în acest sezon a inflamat spiritele în Giuleşti. „Răzvan şi cu finii lui, cascadorii râsului”

Suporterii rapidişti au făcut un banner la adresa portarului Coman cu mesajul: „Dane, fii tare, te înjurăm în continuare!”.

La final, când victoria oaspeţilor a început să se contureze tot mai clar, giuleştenii i-au cerut demisia antrenorului Răzvan Lucescu şi au strigat numele lui Marius Şumudică, tehnicianul de la FC Braşov.

„Idolii noştri au dat pase cu călcâiul, au driblat, au atacat. Ăsta e spiritul Rapidului adevărat”, a fost mesajul scris pe o pânză la adresa lui Lucescu junior.

„Răzvan şi cu finii lui, cascadorii râsului”, au scandat fanii gazdelor.

George Copos i-a băgat în şedinţă după meci pe jucători şi pe antrenori.