Rapid, cu frana trasa

Detinatoarea Cupei Romaniei s-a impiedicat aseara, in Giulesti, de Gloria Bistrita, o echipa altadata numai lapte si miere.

In Giulesti, Rapid a suferit aseara cumplit, nefiind in stare sa treaca de Gloria Bistrita, o echipa altadata prietena a formatiei de sub Podul Grant.

Echipa pregatita de italianul Cristiano Bergodi a remizat, scor 2-2, cu trupa lui Ovidiu Sabau. Oaspetii au marcat golul care le-a adus un punct in ultimul minut de joc.

Buga a redevenit „Pele”

Pana aseara, in Giulesti, intre cele doua formatii se disputasera 17 partide de campionat: 15 victorii gazdele, o remiza si un succes al ardelenilor. Dupa un sezon mediocru in tricoul Rapidului, atacantul Mugurel Buga a reintrat in inimile suporterilor giulesteni. Evolutiile excelente din Supercupa si de la Mioveni au fost incununate ieri pe tabela de marcaj.

„Pele, in sfarsit, te-ai intors!”, l-au alintat fanii pe eroul Rapidului. Buga a punctat aseara cu un sut sec de la marginea careului mare si a dat pasa la golul doi.

George Copos a dat aseara nas in nas cu marea sa feblete, Ioan Sabau. In sezonul trecut, patronul giulestean l-a „vanat” permanent pe antrenorul Gloriei. Sabau a ramas insa la Bistrita. Ramas descoperit dupa dezertarea lui Razvan Lucescu, Copos s-a orientat catre italianul Cristiano Bergodi.

EMOTIONANT

In memoria lui Florian Pittis

Inainte de startul partidei, timp de o ora, la statia de amplificare a arenei „Valentin Stanescu” s-au difuzat piese cantate de regretatul Florian Pittis, decedat ieri.

„Te vom iubi mereu!”, au scandat fanii rapidisti. Pittis a fost membru in Clubul Aristocratic Rapid. De asemenea, la debutul meciului a fost tinut un minut de reculegere in memoria „Motului”, iar jucatorii au purtat banderole negre.

Alexandra, in spatele portii

La meciul de aseara a asistat si fostul tehnician stelist Walter Zenga. Italianul a avut insa de asteptat minute bune pentru a intra la tribuna zero.

Zenga a dat telefoane peste telefoane pentru a reusi sa treaca de „zidul” oamenilor de ordine. Cand a ajuns in tribuna, peninsularul l-a strigat pe Ion Manu, antrenorul de portari al gruparii giulestene. „Bafta! Si ne vedem dupa meci”, i-a transmis fostul stelist.

La joc a venit si Alexandra Copos, studenta la Universitatea americana Princetone. Fata patronului rapidist a urmarit dupa multi ani o partida a giulestenilor. Alexandra a stat pe teren, in spatele uneia dintre porti.

La pauza, ea a urcat in tribuna pentru a-si saluta tatal, dar si pe prietenul acestuia, Mircea Geoana, presedintele PSD. In urma cu trei luni, Copos afirma ca Alexandra i-a cerut sa vanda clubul Rapid, deoarece nu aduce profit.

> Stefan Grigorie a fost fluierat de suporterii rapidisti, in momentul inlocuirii. Jucatorul este marele pariu al lui George Copos pentru noul sezon. Seful din Giulesti a pariat inainte de startul sezonului mai multe sticle de sampanie ca Grigorie va fi cel mai bun jucator al campionatului. Pana acum, Grigorie n-a confirmat la Rapid.

LIGA I

RAPID - GLORIA BISTRITA.........................................................2-2 Marcatori: Buga (26), I. Mazilu (75) / Tilinca (53), Coroian (90)

RAPID: D. Coman 6 - Sapunaru 5, Maftei 6, M. Constantin 6, Bozovici 6 - E. Dica 5 (86, Simao), C. Lazar 5 (67, N. Grigore 5), St. Grigorie 4 (58, R. Stancu 6) - Cesinha 6 (61, Burdujan 6), I. Mazilu 7, Buga 8. Antrenor: Cristiano Bergodi.

GLORIA: Tatarusanu 7 - Frasinescu 5, Abrudan 6, D. Toma 6, Sepsi 5 - Dumitra 5, A. Nalati 5 (78, Bad), Ragipovici 5 - Tilinca 7, Coroian 6, R. Dobre 5 (30, L. Turcu 6). Antrenor: Ioan Ovidiu Sabau.

> Stadion: „Valentin Stanescu - Giulesti” Spectatori: 7.000; Arbitri: T. Craciunescu 5 - D. Iliescu 5, B. Szoke 5.