PRIMUL EȘEC pentru Simona Halep. Românca a fost ELIMINATĂ de o adversară NECUNOSCUTĂ

Simona Halep a fost eliminată, astăzi, în „optimile” turneului de la Shenzhen, de Katerina Siniakova, locul 52, WTA, scor 3-6, 6-4, 5-7.

Simona Halep (4 WTA) a pierdut, miercuri, partida disputată în „optimile” turneului de la Shenzhen, contra Katerinei Sinikova, jucătoare din Cehia, aflată pe locul 52 WTA. Halep a cedat la capătul a trei seturi, cu scorul de 3-6, 6-4, 5-7. Constănțeanca a pierdut primul set, l-a câștigat pe cel de-al doilea, dar Sinikova a fost superioară în actul decisiv și s-a calificat în sferturile de finală. Astfel, Simona a ratat primul obiectiv al anului: câștigarea turneului de la Shenzhen, acolo unde cu cerise trofeul în 2015.