"Plăieşii" din Vaslui au cucerit Sparta

FC Vaslui s-a calificat dramatic în grupele Ligii Europa, după ce a reuşit aseară, la Praga, să piardă în faţa Spartei doar cu 1-0.

În tur, "galben-verzii" au câştigat cu 2-0. Moldovenii au realizat astfel cea mai bună performanţă din istoria clubului.

Chiar dacă nici la Praga n-a avut la dispoziţie jumătate din echipă, tehnicianul Viorel Hizo şi-a aşezat foarte bine elevii în teren.

Moldovenii nu s-au baricadat în apărare ci, dimpotrivă, au fost aproape să dea lovitura. În minutul 22, Mike Temwanjera a marcat, dar golul a fost anulat pentru ofsaid.

Lucian Sânmărtean a evoluat senzaţional, dirijând tot jocul ofensiv al vasluienilor. Wesley a irosit ocazia meciului, în minutul 58, când Zapotocny a respins de pe linia porţii.

La faza următoare, Pamici a marcat pentru Sparta, dar cehii şi-au pierdut capul şi au terminat partida în inferioritate numerică.

"Am făcut un joc super, am ratat două ocazii incredibile. Am scos o calificare cu forcepsul, am suferit mult. E cea mai mare plăcere să le dau prima de calificare. Să vedem ce jucători liberi mai găsim pentru meciurile din grupe. Nu merg la tragerea la sorţi", a spus Adrian Porumboiu, patronul celor de la FC Vaslui.

Vasile Buhăescu, în duel cu Martin Juhar

Ionuţ Balaur merge cu FC Vaslui pentru prima oară în grupele Europa League

Lucian Sânmărtean şi Richard Annang sărbătoresc calificare istorică

Cehul Jiri Jarosik

Mijlocaşul Kamil Vacek (Sparta) FOTO: REUTERS SPARTA - FC VASLUI 1-0 Marcator: Pamici (59)

Sparta: Svenger 6 Kusnir 5 Zapotocny 5 Brabec 5 Pamici 7 Matejovsky 6 Husek 5 (52, Jarosik 5) Vacek 5 Kadlec 5 (79, Mares) Juhar 4 (52, Podany 3) Kweuke 4 Antrenor: Martin Hasek FC Vaslui: Cerniauskas 7 Milanov 7 Balaur 7 Farkaş 7 Bălace (14, Buhăescu 6) Zmeu 6 Pavlovici 6 P. Jovanovici 7 Wesley 6 (72, Annang 6) Sânmărtean 8 Temwanjera 6 (89, Y. Bello) Antrenor: Viorel Hizo Arbitri: T. Einwaller 6 - N. Schwab 6, W. Altmann 6 (toţi din Austria); Eliminat: Podany (86) Stadion: "Letna" - Praga; Spectatori:10.000