Napoli a urcat pe 2 în Italia şi e gata pentru Steaua

În cea mai recentă etapă din campionatul italian de fotbal, echipa SSC Napoli a câştigat în această seară meciul susţinut în deplasare contra formaţiei Genoa, scor 1-0, iar miercuri dă bătălia decisivă cu Steaua, în grupele Ligii Europa.

Cel puţin în întrecerea internă, Napoli este în mare formă, înainte de marele duel cu Steaua, de miercuri, joc în urma căruia se va stabili care dintre cele două grupări va merge mai departe în primăvara europeană a Ligii Europa. Mult-aşteptata confruntare româno-italiană va avea loc pe stadionul "San Paolo" din Napoli, de la ora 22.05, şi va fi transmisă în direct de PRO TV. Până atunci, echipa făcută mare de Diego Maradona a câştigat ultimul meci dinaintea luptei cu "roş-albaştrii" (bucureştenii nu trebuie să piardă jocul, pentru a fi ei aceia care acced în "16"-imile competiţiei). Pe poziţie de Liga Campionilor Într-o partidă contând pentru etapa a 16-a din Serie A, gruparea de lângă Vezuviu s-a impus în această seară, în deplasare, scor 1-0, în faţa celor de la Genoa. Slovacul Marek Hamsik a fost iarăşi decisiv pentru Napoli, marcând în minutul 25 cu o lovitură de cap. Rezultatul o propulsează pe trupa lui Walter Mazzarri pe locul doi în clasament (poziţie care asigură prezenţa directă în grupele Ligii Campionilor), cu 30 de puncte, după liderul AC Milan (33 de puncte), dar înaintea celor de la Lazio Roma (30 de puncte, diferenţa făcându-se, la golaveraje egale, la numărul de goluri marcate) şi a marelui Juventus Torino (27 de puncte), cu menţiunea că toate aceste echipe au o partidă mai puţin disputată. Goian - titular, Mutu a luat un "galben" În celelalte jocuri care au avut loc astă-seară, Palermo (la care Dorin Goian a fost integralist) a învins-o acasă pe Parma, scor 3-1, iar Udinese a bătut-o pe Fiorentina, scor 2-1 (Adrian Mutu a jucat tot meciul pentru oaspeţi, încasând un cartonaş galben în minutul 17).