Nigeria și RD Congo s-au calificat în semifinalele Cupei Africii pe Națiuni

Chancel Mangulu de la DR Congo celebrează victoria. Sursa Foto- Congo, Facebook

Nigeria și RD Congo s-au calificat în semifinalele Cupei Africii pe Națiuni. Ademola Lookman a marcat golul victoriei. Mohamed Bayo a fost împins în careu și a transformat penalty-ul rezultat în al treilea său gol al competiției,

Nigeria și RD Congo se califică în semifinalele Cupei Africii pe Națiuni.

Un singur gol în poarta Angolei trimite Nigeria în semifinale (1-0)

Un singur gol al lui Ademola Lookman a fost suficient pentru ca Nigeria să învingă Angola vineri și să se califice în semifinalele Cupei Africii pe Națiuni. Atacantul lui Atalanta, Lookman, fost internațional sub 21 de ani al Angliei, a marcat ambele Nigeriei în înfrângerea cu Camerun din optimi.

Fotbalistul african al anului, Victor Osimhen, a găsit plasa cu un sfert de oră rămas, dar efortul său a fost anulat pentru offside și atacantul lui Napoli este încă fără gol de la egalul de 1-1 al Nigeriei cu Guineea Ecuatorială din meciul de deschidere.

Între timp, Angola a avut o șansă de aur să egaleze puțin înainte de minutul 60, când rezerva Zini a fost trimis singur, dar șutul său a lovit bara. Nigeria are acum patru victorii curate consecutive, validând abordarea antrenorului Jose Peseiro.

Republica Democrată Congo a învins Guineea (3-1)

Guineea ajunsese în ultimii opt după ce câștigase un meci eliminatoriu la Cupa Națiunilor pentru prima dată și a intrat în avantaj la jumătatea primei reprize. Mohamed Bayo a fost împins în careu și a transformat penalty-ul rezultat în al treilea său gol al competiției.

Cu toate acestea, căpitanul Leoparzilor, Chancel Mbemba, a egalat înainte de minutul 30, iar congolezii au preluat conducerea cu un penalty de-al lor în minutul 65.

Silas Katompa Mvumpa a fost împiedicat în careu de Julian Jeanvier, iar Yoane Wissa de la Brentford nu a greșit de la punctul cu var.  RD Congo și-a asigurat locul într-o primă semifinală din 2015, datorită unei lovitură libere uluitoare a fundașului stânga al lui Besiktas, Arthur Masuaku, de departe pe flancul stâng.

Ce va urma în semifinale?

RD Congo rămâne acum în Abidjan pentru semifinală, potrivit France24.

Sâmbătă au loc ultimele două sferturi de finală ale competiţiei. Prima va fi între Mali – Coasta de Fildeş, iar a doua, între Capul Verde – Africa de Sud.

Finala va fi pe 11 februarie 2024. Senegalul a fost campioană Cupei Africii anterioare, dar a fost eliminată în optimile de finală de națiunea gazdă Coasta de Fildeș .