Ne-au strivit!

Romania a ratat calificarea in finala Campionatului Mondial de handbal feminin dupa ce a fost surclasata ieri, in penultimul act, de Rusia, scor 30-20.

Tricolorele vor infrunta Germania azi, de la ora 15.00 (in direct, la TVR 1), in lupta pentru locul trei.

Visul frumos s-a terminat! Echipa feminina de handbal a Romaniei a trait ieri un adevarat cosmar impotriva Rusiei, in semifinalele Campionatului Mondial din Franta. Ceea ce trebuia sa fie dulcea revansa a infrangerii suferite in urma cu doi ani, in finala Mondialului de la Sankt Petersburg, n-a fost decat un alt esec amar.

Mai rau ca acum doi ani „Tancurile” rusesti ne-au calcat in picioare, asa cum au facut-o de fiecare data in ultimii 11 ani, si s-au calificat in marea finala cu Norvegia.

Ca si in sfertul de finala cu Franta, romancele incep catastrofal. Ratarile elevelor lui Gheorghe Tadici le permit rusoaicelor sa se desprinda inca din start. Tricolorele reusesc primul gol abia in minutul 8 prin Neagu, din lovitura de la 7 metri. Rosu de furie, Tadici urla in van de pe banca. Ratam exasperant!

Intrata in locul lui Hutupan, Paslaru incearca sa se opuna mareei rosii, dar masivele rusoaice mitraliaza: 8-17 la pauza.

Speram in zadar ca pauza va schimba ceva. E mai rau ca in finala de la Sankt Petersburg! Fiecare atac se izbeste de zidul urias. S-a resemnat si Tadici. Nu mai inscriem nici de la 7 metri. E 20-30! Ce masacru! Istoria se repeta: plecam inca o data capul in fata Rusiei.