Naţionala României s-a distrat cu Grecia

Tricolorii i-au bătut aseară pe eleni cu scorul de 3-1. Adversarii au folosit o echipă experimentală şi ne-au făcut cadou două goluri.

Echipa naţională de fotbal a României a încheiat anul 2011 cu o victorie reconfortantă împotriva Greciei, pe care a învins-o aseară cu scorul de 3-1. Tricolorii au şters cu buretele rezultatele dezastruoase din ultima vreme printr-un succes nesperat de clar împotriva unei echipe calificate la turneul final al Campionatului European din Polonia şi Ucraina de anul viitor.

România a deschis scorul, în minutul 17, prin Gabriel Torje. Mijlocaşul de la Udinese a punctat cu un şut puternic, la colţul scurt. Reuşita i s-a datorat într-o mare măsură şi puştiului de numai 17 ani din poarta Greciei, necunoscutul Stefanos Kapino.

Elenii au egalat, după alte 17 minute, prin veteranul Giorgios Karagounis, care a transformat o lovitură liberă din marginea careului. Portarul Cristi Bălgrădean n-a schiţat niciun gest la execuţia veteranului mijlocaş grec. "Dodel" nu se mai satură de goluri spectaculoase

Cristi Tănase a confirmat şi la naţională forma extraordinară pe care o traversează, reuşind un nou gol de generic. În minutul 61, "Dodel" i-a adus în avantaj pe tricolori cu un şut puternic, cu stângul, sub transversală.

Stelistului îi merge de minune în Austria, acolo unde a marcat ambele sale goluri în tricoul primei reprezentative. Prima sa reuşită pentru naţională a fost în partida cu Austria din 2008, din preliminariile Cupei Mondiale din 2010, încheiată la egalitate, scor 1-1.

Alexandru Chipciu a majorat avantajul României în minutul 81, după mai multe erori tragicomice ale fundaşilor eleni. În prealabil, elevii lui Victor Piţurcă s-au jucat cu ocaziile, dar Torje (de două ori), Papp (tot de două ori) şi Stancu au irosit şanse imense de gol. Portarul Cristi Bălgrădean şi mijlocaşul Ionuţ Neagu au debutat aseară la naţională.

România i-a provocat prima înfrângere Greciei după 17 partide. Antrenorul portughez Fernando Santos a bifat primul insucces de când a preluat naţionala Greciei. DEZOLANT

Doar câteva sute de fani la meci

Partida România-Grecia s-a desfăşurat într-un anonimat aproape total pe stadionul "Cashpoint Arena" din Altach, acolo nu s-au încumetat să vină decât câteva sute de suporteri. Grecii şi românii au stat la grămadă, dar nu s-au înregistrat incidente.

Atmosfera dezolantă a fost pe gustul oficialilor FRF care au mutat acest joc pe un teren obscur din Austria dintr-un capriciu. Mircea Sandu şi Victor Piţurcă s-au temut că pe oricare stadion din ţară ar fi fost sancţionaţi de public pentru nenumăratele cazuri cu iz penal anchetate de procurorii DNA.