„Minerii” lui Mircea Lucescu, șanse minime de calificare în „sferturi”

Șahtior Donețk va avea grea misiune în returul cu Bayern München, după remiza de marți, cu trupa bavareză.

Gruparea ucraineană Șahtior Donețk, pregătită de Mircea Lucescu (medalion), a disputat, marți, la Lvov, prima manșă a optimilor de finală ale Ligii Campionilor.

În partida de „acasă”, elevii antrenorului român au izbutit să termine la egalitate, scor 0-0, întâlnirea cu Bayern München, echipă care s-a impus în ultima rundă din Bundesliga, cu un năucitor 8-0, în fața celor de Hamburg. Chiar și așa, ambele tabere s-au netruralizat reciproc în meciul din Ucraina, dar „minerii” nu au profitat îndeajuns de faptul că bavarezii au jucat ultimele 25 de minute în „zece”, după eliminarea lui Xabi Alonso.

Returul se anunță a fi extrem de dificil pentru formația pregătită de Mircea Lucescu. Pe 11 martie, Șahtior se va deplasa pe „Allianz Arena” și va  încerca să obțină biletele pentru sferturile de finală ale cele mai importante competiții de fotbal înter-cluburi din lume.

„Din păcate, nu am reuşit să facem partida pe care ne-am dorit-o, mai ales după eliminarea lui Xabi Alonso. Nu suntem la nivel maxim. Aceasta este problema noastră acum, dar în timp o vom remedia” , a declarat tehnicianul român, la final.

Englezii au șocat Parisul

În aceeași fază a Ligii Campionilor, PSG a primit vizita londonezilor de la Chelsea. Jocul de pe „Stade de Princes” s-a încheiat cu scorul de 1-1, oaspeții au deschis scorul prin Ivanovici (36), iar parizienii au egalat după golul lui Cavani (54).

Partida din capitala Franței a fost marcată și de un eveniment cu tentă rasială, venit din partea fanilor lui Chelsea. Cu câteva ore înaintea jocului, huliganii londonezi l-au îmbrâncit de câteva ori pe un bărbat de culoare, în timp ce acesta încerca să urce în metrou, și apoi au început să cânte: „Suntem rasiști, suntem rasiști și așa ne place”.