Marius Şumudică: "La iarnă vom renunţa la anumiţi jucători!"

Eşecul suferit de giuleşteni ieri, la Târgu-Mureş, l-a enervat la culme pe antrenorul Marius Şumudică. Tehnicianul ameninţă cu măsuri drastice.

Echipa din Giuleşti a ratat ocazia de a reduce la patru puncte distanţa ce o separă în clasament de liderul Oţelul Galaţi.

Rapid a pierdut cu scorul de 1-0 partida disputată ieri, în deplasare, cu FCM Târgu-Mureş, în cadrul etapei a 15-a a Ligii I la fotbal şi a bifat astfel cea de-a doua înfrângere consecutivă, după cea suferită cu acelaşi scor joia trecută, în faţa Stelei, în "sferturile" Cupei României.

Au cerut un penalty

Unicul gol al meciului a fost înscris în minutul 6 de Cristian Sosa, care a finalizat cu o lovitură de cap lovitura liberă executată Marius Şumudică au căutat cu disperare măcar golul egalizator, dar în ciuda eforturilor disperate ale acestora (care, printre altele, şi-au trecut în cont şi o bară), tabela de marcaj nu s-a mai modificat până la final.

Giuleştenii au cerut o lovitură de la 11 metri în prima repriză a meciului de la Târgu Mureş, la o fază în care atacantul Răduţă a căzut în careul gazdelor, după un duel cu fundaşul Bălău. Arbitrul Ovidiu Haţegan a lăsat însă jocul să continue.

"Unii au ajuns prea repede în Giuleşti"

Marius Şumudică, antrenorul formaţiei Rapid, s-a făcut foc şi pară la finalul meciului de la Târgu-Mureş. Tehnicianul din Grant şi-a pus la zid jucătorii, ameninţând că la finalul acestui sezon îi va pune pe liber pe unii dintre ei.

"Consider că unii au ajuns prea repede în Giuleşti. La iarnă vom trage linie şi vom renunţa la anumiţi jucători. Am jucat slab în acest meci şi sunt dezamăgit crunt de unii jucători. Ar fi trebuit să fac vreo şase schimbări, dacă s-ar fi putut. E dureros că jucătorii nu-şi doresc mai mult. Voi avea o discuţie cu şefii clubului, pentru că nu se poate să ai o repriză atât de bună cu Steaua, iar la un meci cu Târgu-Mureş să joci pe vârfuri", a acuzat Şumudică.

"Cele două meciuri cu Steaua ne-au stors din toate punctele de vedere. După jocul de joi, din Cupă, unii jucători, ca şi mine, nu au putut să adoarmă până la ora patru dimineaţa", a mai precizat antrenorul "vişiniilor".

"Am jucat slab în acest meci şi sunt dezamăgit crunt de unii jucători. Ar fi trebuit să fac şase schimbări, dacă s-ar fi putut.", MARIUS ŞUMUDICĂ, antrenorul echipei Rapid

Liga I - etapa a XV-a

FCM Târgu Mureş - Rapid Bucureşti 1-0 Cr. Sosa (6)

FCM: Şteţca 7 - Cr. Pop 6, Cordoş 6, Cr. Sosa 8, Bălău 6, Topici 7, Vasilache 6, Stere 6 (66, Fl. Stângă 6), Issa Ba 7, Târnăvean 5 (40, D. Roman 6), Astafei 6 (83, M. Donadoni). Antrenor: Ioan Ovidiu Sabău. Rapid: Bornescu 5 - R. Duarte 5, M. Antonio 5, M. Constantin 6 (33, Glauber 6), Bozovic 4 (52, Ezequias 5), C. Costa 6, N. Grigore 6, Sburlea 5, Spadacio 5, S. Frunză 5, Răduţă 4 (61, Cassio 4). Antrenor: Marius Şumudică.

Arbitri: O. Haţegan 7 - I. Onicaş 7, S. Stoianov 7. Stadion: "Trans Sil" - Târgu Mureş; Spectatori: 8.000.