Marile furturi din actualul sezon al Ligii I. VEZI ce partide au influenţat arbitrii

Arbitrii şi-au făcut de cap şi în primele etape ale noului sezon, influenţând în mod evident rezultatele unor partide prin nişte decizii hilare.

Arestarea lui Vasile Avram a confirmat, indirect, că sistemul este bolnav şi că suspiciunile legate de natura greşelilor, mai degrabă interesate decât "omeneşti", sunt întemeiate. Surprinzător sau nu, la partidele disputate după arestarea şefului CCA nu s-au mai comis greşeli majore, DNA-ul având un rol decisiv în trezirea "fluieraşilor" la realitate. Din totalul de 70 de partide disputate până în acest moment, cel puţin şapte (zece procente) au fost influenţate grav de erorile "fluieraşilor". Cea mai mare "japcă" a avut loc la partida CFR Cluj - FC Vaslui, când oaspeţii au fost penalizaţi cu un penalty fantomă. Moldovenilor le-a fost anulat şi un gol perfect valabil.

ETAPA I Dinamo - FCM Târgu Mureş 1-0

• Greşeala: Mingea n-a trecut linia porţii cu toată circumferinţa la golul lui Marius Niculae
  • Arbitri: A. Constantin - Fl. Păunescu, S. Stoianov. Observator: Cornel Sorescu

Concordia - Sportul 1-2

• Greşeala: Claudiu Dumitrescu a fost eliminat uşor, în prima repriză.
  • Arbitri: M. Avram - M. Nagy, S. Gheorghe. Observator: George Ionescu

ETAPA III Steaua - "U" Cluj 2-1

• Greşeli: "U" n-a primit un penalty la scorul de 1-0 pentru "roş-albaştri". Steaua n-a beneficiat de un penalty clar în prelungiri.
  • Arbitri: Al. Deaconu - A. Oniţa, Ad. Vidan. Observator: Constantin Gheorghe

ETAPA IV "U" Cluj - Petrolul 3-2

• Greşeala: Bogdan Apostu a fost eliminat gratuit, în minutul 54, la scorul de 2-1 pentru "găzari".
  • Arbitri: R. Petrescu - Fl. Păunescu, B. Gheorghe. Observator: Constantin Ştefan

ETAPA VI FC Vaslui - Dinamo 3-1

• Greşeala: Arbitrul a închis ochii la un penalty evident pentru Dinamo, chiar în minutul 2, după un fault al lui Farkaş la Marius Niculae. Vasluianul trebuia să fie eliminat.
  • Arbitri: R. Dumitru - Ed. Dumitrescu, O. Şovre. Observator: Gheorghe Moise

ETAPA VII FCM Târgu-Mureş - "U" Cluj 1-1

• Greşeli: Oaspeţii n-au primit două penalty-uri evidente. Jamal, de la gazde, a fost iertat de o eliminare, iar Adrian Cristea, de la "U", a fost oprit dintr-o poziţie excelentă pentru un presupus ofsaid.
  • Arbitri: Al. Deaconu - I. Timar, O. Artene. Observator: George Ionescu

CFR Cluj - FC Vaslui 2-0

• Greşeli: CFR a primit un penalty tragi-comic. În plus, "feroviarul" Sougou, cel care a obţinut lovitura de pedeapsă fantomă, ar fi trebuit să primească un cartonaş roşu. Lui Wesley i-a fost anulat un gol corect la scorul de 0-0.
  • Arbitri: A. Constantin - I. Popa, D. Mudura. Observator: Nicolae Grigorescu