Liga Campionilor. Tottenham a câștigat derby-ul cu Manchester City. Trupa lui Guardiola tremură în retur. Liverpool e favorită la calificare, după succesul cu FC Porto.

sursă foto: Arhiva EvZ

Tottenham s-a impus cu scorul de 1-0 în confruntarea cu Manchester City, disputată, marți, pe teren propriu, în prima manșă a „sferturilor” Ligii Campionilor.

Tottenham Londra a câștigat la limită, scor 1-0, prima manșă din sferturile Ligii Campionilor, disputată, marți, pe teren propriu, contra celor de la Manchester City. Derby-ul a fost decis de golul reușit în minutul 78 de sud-coreanul Son. Echipa lui Pep Guardiola a avut șansa de-a deschide scorul, în minutul 13, atunci când a beneficiat de un penalty, ratat însă de argentinianul Kun Aguero.

Tot marți, pe „Anfield Road”, FC Liverpool s-a impus cu scorul de 2-0 în fața lui FC Porto. Golurile au fost reușite de Naby Keita, în minutul 5 și Roberto Firmino, în minutul 26. Gazdele au dominat până la final, și-au mai creat și alte ocazii de gol, dar n-au putut să-și mărească avantajul. Meciurile retur se vor juca la data de 17 aprilie.

Miercuri se vor juca celelalte două partide din sferturile de finală ale Ligii Campionilor. Manchester United va primi vizita Barcelonei, iar Ajax Amsterdam o va întâlni pe propriul teren pe Juventus Torino.