LIGA NAȚIUNILOR. România, VICTORIE fără emoții în fața Lituaniei. „Tricolorii” au șanse MINIME să mai câștige grupa

România s-a impus cu scorul de 3-0, în partida cu Lituania, disputată, sâmbătă, la Ploiești, în Grupa a 4-a a seriei a 3-a valorice din Liga Națiunilor.

România n-a avut probelme în fața Lituaniei, națională de care a trecut detașat, scor 3-0. La Ploiești, meciul s-a disputat cu porțile închise, iar „tricolorii” au punctat mai întâi prin George Pușcaș (7). Clșaudiu Keșeru a mărit avantajul, în minutul 47, apoi Nicolae Stanciu și-a trecut și el numele pe lista marcatorilor, în minutul 65. Oaspeții au suferit o eliminare, după ce Arvydas Novikovas a văzut al doilea cartonaș galben (88). Tot sâmbătă, Serbia a trecut, acasă, de Muntenegreu, scor 2-1.

Marți, în ultima rundă, România evoluează în deplasare, cu Muntenegru, iar Serbia evoluează, pe teren propriu, cu Lituania. Clasamentul arată astfel: 1. Serbia 11p, 2. România 9p, 3. Muntenegru 7p, 4. Lituania 0p.

În meciul cu Lituania a debutat Ianis Hagi, în minutul 68, atunci când fotbalistul Viitorului l-a înlocuit pe Claudiu Keșeru.