LIGA NAȚIUNILOR. România, BLOCATĂ din nou în fața Muntenegrului. „Tricolorii” au 3 meciuri fără VICTORIE în fața ex-iugoslavilor

Naționala României a remizat, vineri, la Ploiești, scor 0-0, într-o partidă disputată contra reprezentativei Muntenegrului, în Liga Națiunilor.

România a încheiat la egalitate confruntarea cu Muntenegru (scor 0-0), din Grupa a 4-a a Seriei a 3-a a Ligii Națiunilor. „Tricolorii” au evoluat la Ploiești, cu porțile închise, și s-au blocat în fața unei reprezentative care, în preliminariile pentru Mondialul din 2018 a obținut în jocurile cu prima reprezentativă un egal, la Cluj (1-1) și o victorie pe teren propriu, la Podgorica, scor 1-0. Vlad Chiricheș s-a accidentat la genunchi, în minutul 28, și a fost înlocuit cu Mihai Bălașa. Oaspeții au evoluat în inferioritate numerică, din minutul 77, după ce Mugosa a văzut al doilea cartonaș galben. Selecționerul Cosmin Contra a folosit următoarea echipă:

12. Tătărușanu – 2. Benzar, 6. Chiricheș-cpt. (5. Bălașa, 31′), 22. Săpunaru, 11. Bancu – 8. Pintilii (15. Anton, 73′), 23. Stanciu – 7. Chipciu, 10. Maxim, 20. Mitriță (14. Budescu, 68′) – 13. Keșeru.

În cealaltă partidă a grupei, Serbia s-a impus pe terenul Lituaniei, scor 1-0, gol marcat de Dusan Tadici, în minutul 38, din penalty. Luni, România va întâlni Serbia, în deplasare.