LIGA I. LIVE: Pandurii - Rapid 2-0. Giuleştenii au fost nimiciţi la Târgu-Jiu!

Echipa Pandurii, liderul surprinzător al clasamentului, i-a provocat Rapidului prima înfrângere din acest campionat, scor 2-0. Gorjenii au oferit un nou spectacol de zile mari şi s-au distanţat în fruntea clasamentului Ligii I.

Rapid a venit la Târgu Jiu să se revanşeze pentru umilinţa îndurată anul trecut pe acest stadion, scor 0-3, dar a primit încă o lecţie de fotbal. Giuleşteni n-au arătat nimic la Târgu-Jiu. Claudiu Voiculeţ şi John Ibeh au izbutit câte un gol şi un "assist".

Rapid nu l-a folosit pe portughezul Felipe Teixeira, care este pe picior de plecare la Steaua. În schimb, Paul Codrea a debutat la Rapid. Revenit după 11 ani petrecuţi în Italia, Codrea a jucat închizător alături de Pavlovici.

Iată şi echipele de start

PANDURII: Lazăr - Unguruşan, O. Viera, Mamele, Al. Vlad - Voiculeţ, D. Nistor, Răduţ - Al. Maxim, Lemndaru, Ibeh. Antrenor: Petre Grigoraş RAPID: Pecanha - I. Voicu, Burcă, Glauber, Bozovici - Pavlovici, P. Codrea - M. Roman, N. Grigore, Milisavljevici - Surdu. Antrenor: Ioan Ovidiu Sabău

Partida este arbitrată de Cristi Balaj.

MINUTUL 90+3: Final de meci.

MINUTUL 90+1: Iese Alexandru Maxim, intră Căli Cristea.

MINUTUL 87: Iese Ibeh, intră Matulevicius. Rapidiştii nici măcar nu mai ating mingea!

MINUTUL 85: Suporterii gorjeni fac valuri şi îi scandează numele antrenorului Grigoraş.

MINUTUL 78: Stefan Figueiredo ratează şutul din poziţie bună.

MINUTUL 73: Pancu reia pe lângă poarta gazdelor.

MINUTUL 69: La Rapid iese şi Surdu, accidentat, intră Pancu.

MINUTUL 65: Schimbare la gazde: iese Lemnaru, intră Boutadjine.

MINUTUL 61. Goga trage alături de poartă.

MINUTUL 58: A doua schimbare la Rapid: iese Burcă, intră Goga.

MINUTUL 57: PANDURII - RAPID 2-0! Ibeh majorează avantajul gazdelor după o pasă de la Voiculeţ.

MINUTUL 47:Codrea a luat "galben" pentru un fault la Maxim. MINUTUL 46: A început repriza  doua. Rapid a făcut prima shimbare: a ieşit Roman şi a intrat atacantul brazilian Stefan Figueiredo.

MINUTUL 45: Pauză la Tâgu-Jiu. Gazdele conduc cu 1-0 după o repriză pe care au dominat-o autoritar.

MINUTUL 41: Burcă ia "galben" pentru un fault dur. În acelaşi minut a fost avertizat şi "pandurul" Răduţ.

MINUTUL 37: Unguruşan a tras din careu peste poartă.

MINUTUL 32: Alexandru Vlad era să-l surprindă pe Pecanha cu o centrare de pe partea stângă.

MINUTUL 22: Alexandru Maxim a driblat toată apărarea rapidiştilor, dar a tras în colegul lui Răduţ, care se afla în ofsaid. Rapid a replicat prin două şuturi expediate de Roman şi de Surdu.   MINUTUL 15: Gazdele continuă să aibă posesia şi să domine. Rapidul este foarte "subţire".

MINUTUL 9: Lemnaru scapă spre poartă, dar este oprit eronat pentru opoziţie de ofsaid. Rapidul n-are reacţie la jocul avântat al gazdelor.

MINUTUL 3: PANDURII - RAPID 1-0! Gazdele au început în forţă. Claudiu Voiculeţ a deschis scorul cu un şut din apropiere, după o pasă primită de la Ibeh. MINUTUL 1: Meciul a început. Pe stadion sunt circa 9.000 de spectatori.