LIGA I. FC Botoșani - Petrolul, 0-1. Gazdele au ratat o lovitură de pedeapsă în minutul 90+5

Petrolul Ploiești a câștigat partida disputată, vineri, pe terenul echipei FC Botoșani, scor 1-0, datorită unui gol înscris din penalty de Teixeira.

FC Botoșani și Petrolul Ploiești au dat măsura valorii Ligii I și au oferit un spectacol de proastă calitate în meciul jucat, vineri, în etapa a 19-a. Prahovenii s-au impus cu scorul de 1-0, după ce Felipe Teixeira a transformat un penalty în minutul 48. Moldovenii au irosit șansa de a smulge un punct, pentru Vașvari și-a bătut joc, în minutul 90+5, de o lovitură de pedeapsă și a trimis cu latul în brațele portarului Pecanha. În minutul 73, arbitrul Alexandru Tudor l-a eliminat pe Filip, pentru cumul de cartonașe. „E meritată victoria. E adevărat că prima repriză am început prost. Am pierdut multe mingi la mijlocul terenului. Nu pot decât să-mi felicit jucătorii pentru determinarea cu care au jucat. Le-am spus să uite jocul din prima repriză. Le-am zis că ăla nu e jocul lor. Norocul a fost de partea celor mai buni”, a spus Mircea Rednic, antrenorul „lupilor”, la Digi Sport.

Petrolul se află pe locul al doilea al clasamentului, cu 39 de puncte, la patru distanță de Steaua (un meci mai puțin jucat). FC Botoșani este pe 7, cu 28 de puncte.