Liga I, etapa a 15-a: Dinamo Bucureşti - Universitatea Craiova 2-2

Alexandru Piţurcă a marcat duminică seară de două ori pentru Universitatea Craiova în derby-ul cu Dinamo. Golurile "juveţilor" au fost create de fraţii Costea.

Dinamo şi Universitatea Craiova au remizat, scor 2-2, la capătul uneia dintre cele mai frumoase partide din acest sezon al Ligii I. Prima fază încinsă a partidei a avut loc în minutul 5. Gabi Torje a trimis spre poartă, Bărboianu a respins incredibil.

Acelaşi Torje a reluat, mingea a lovit bara şi apoi a fost scoasă din nou de Bărboianu. Dinamoviştii au cerut penalty, susţinând că fundaşul oltean ar fi intervenit cu mâna a doua oară. În minutul 12, Marius Alexe a trimis din nou mingea în bară.

"Juveţii" au replicat tăios, Alexandru Piţurcă deschizând scorul, în minutul 14, după o pasă de la Mihai Costea.

Meciul n-a avut timpi morţi, iar arbitrul Cristi Balaj a contribuit din plin la revenirea dinamoviştilor. Băimăreanul a dictat un penalty foarte uşor pentru gazde, iar Adrian Cristea a transormat impecabil şi a restabilit egalitatea, în minutul 22.

Florin Costea a revenit după câteva luni pe teren

Gabriel Torje a fost din nou unul dintre cei mai buni fotbalişti de pe teren. În minutul 36, careul oaspeţilor şi, beneficiind de lipsa de reacţie a adversarilor, a înscris cu un şut uşor.

Alexandru Piţurcă a egalat în minutul 83, după o fază controversată. Florin Costea a dat o pasă splendidă pentru Bărboianu, mingea a sărit la fiul antrenorului, care a împins mingea în poartă din apropiere. Bărboianu se afla în ofsaid în momentul pasei primite de la Costea.

• Andrei Cristea s-a accidentat grav după un contact cu Găman, chiar în startul partidei. Atacantul dinamovist a fost transportat imediat la Spitalul de Urgenţă. El a suferit o fractură de pomete şi a fost operat.
  • Ousmane N'Doye n-a fost inclus aseară în lot de antrenorul Ioan Andone. "Pentru mine e unul din lotul de 24. Consiliul de Administraţie va decide ce se va întâmpla cu el", a spus "Fălcosul".
  • Suporterii dinamovişti au afişat mai multe mesaje de susţinere pentru fanii Stelei care au fost evacuaţi şi bătuţi după incidentele provocate la meciul cu Rapid din Cupa României. "Interdicţiile şi rănile trec, rezistaţi!" şi "Alături de singurii rivali adevăraţi", au fost mesajele "câinilor". Dinamoviştii au mers mai departe şi i-au taxat pe rapidişti cu o mulţime de scandări rasiste.

"A fost un punct obţinut cu mari pierderi. Avem tot mai mulţi accidentaţi. N'Doye trebuie să înţeleagă că antrenorul are întotdeauna dreptate", IOAN ANDONE, antrenorul echipei Dinamo

LIGA I - etapa a 15-a

Dinamo Bucureşti - Universitatea Craiova 2-2 Ad. Cristea (22 - penalty), Torje (36) / Al. Piţurcă (14 şi 83)

Dinamo: Dolha 5 - Bordeanu 4, Moţi 5, D. Grigore 5, Zie Diabate 5, D. Kone 5 (56, L. Rus 5), C. Munteanu 6, Torje 8, Ad. Cristea 7 (75, Dănciulescu 5), Alexe 6, A. Cristea (12, M. Niculae 4). Antrenor: Ioan Andone.

Universitatea: Stanca 6 - Dănănae 4, Găman 5, D. Stoica 5, Bărboianu 6, Prepeliţă 5, Wobay 5 (66, Gângioveanu 5), Ologu 6, Dina 4, M. Costea 6 (70, Fl. Costea 7), Al. Piţurcă 8. Antrenor: Victor Piţurcă.

Arbitri: Cr. Balaj 4 - P. Dimancea 5, M. Nicoară 5. Stadion: "Dinamo" - Bucureşti; Spectatori: 8.000.