LIGA EUROPA. FC Liverpool va juca finala, împotriva Sevillei. Spaniolii au ELIMINAT Şahtiorul lui Mircea Lucescu

FC Liverpool şi FC Sevilla s-au calificat, joi, în finala Ligii Europa, după ce au eliminat, în penultimul act, formaţiile Villarreal şi Şahtior Doneţk.

FC Liverpool s-a calificat în finala Ligii Europa, după ce a câştigat, joi, returul semifinalei cu Villarreal, scor 3-0. "Cormoranii" au deschis scorul în minutul 7, după autogolul lui Soriano, apoi şi-au majorat avantajul datorită golurilor înscrise de Sturridge (63) şi Lallana (81). Din minutul 71, oaspeţii au evoluat în inferioritate numerică, pentru că Ruiz a văzut cartonaşul roşu. În tur, Villarreal învinsese cu 1-0.

FC Sevilla a câştigat partida disputată, acasă, cu Şahtior Doneţk, echipa antrenată de Mircea Lucescu, scor 3-1. Golurile andaluzilor au fost reuşite de Gameiro (9 şi 47) şi Ferreira (59), pentru ucraineni a înscris Eduardo (44). În tur, scorul a fost egal, 2-2.

Finala Ligii Europa este programată la data de 18 mai, la Basel, între Liverpool şi FC Sevilla. Spaniolii au câştigat trofeul în ultimele două sezoane.