LIGA CAMPIONILOR. Real Madrid, ÎNFRÂNGERE la limită în returul cu Atletico Madrid. „Galacticii” vor juca finala de la Cardiff, cu Juventus Torino

Real Madrid a fost învinsă, miercuri, de Atletico Madrid (scor 1-2), în returul semifinalelor Ligii Campionilor. „Galacticii” vor evolua în finală, împotriva lui Juventus Torino.

Real Madrid a pierdut cu scorul de 1-2 returul semifinalelor Ligii Campionilor, disputată, miercuri, pe „Vicente Calderon”, cu Atletico Madrid. Învinși în tur cu 0-3, elevii lui Diego Simeone au încercat imposibilul și au avut un prim sfert de oră remarcabil. Atletico a deschis scorul prin Saul Niguez (12) și și-au dublat avantajul după ce Antoine Griezmann a transformat o lovitură de la 11 metri în minutul 16. Real a calmat spiritele în finalul primei reprize, după ce Isco a redus din diferență, în minutul 42, iar în partea a doua, tabela a rămas neschimbată. Astfel, Real se califică pentru a treia oară în ultimii patru ani în ultimul act al Ligii Campionilor. În finală, „galacticii” se vor lupta cu Juventus Torino, iar meciul este programat la Cardiff, pe 3 mai. În 2014 și 2016, Real a câștigat trofeul după 1-1 (3-0, după prelungiri) și 1-1 (5-3 după penalty-uri) cu Atletico. Juve a jucat finala din 2015, și a fost învinsă de Barcelona, scor 1-3.