La debut, Alibec s-a lipit de un gol și o amendă

Cel mai bine cotat atacant din Liga I a marcat pentru Steaua, în primul meci oficial, dar a încasat ușor două cartonașe galbene. Eliminarea îl va costa pe Denis 3.000 de euro

Steaua a fost nevoită să se mulțumească doar cu un punct, la finalul partidei cu CFR Cluj, din cadrul etapei a 22-a a Ligii I

„Roș-albaștrii” au remizat, în Gruia, scor 1-1, și au pierdut teren față de liderul FC Viitorul. Echipa lui Gică Hagi are un total de 45 de puncte, în timp ce steliștii au ajuns la 41.

Două „galbene” la șapte minute

„Suntem mulțumiți de joc, date fiind condițiile în care s-a desfășurat meciul”, a spus Helmuth Duckadam, președintele de imagine al Stelei. Eroul de la Sevilla s-a referit la faptul că elevii lui Laurențiu Reghecampf au evoluat în cea de-a doua repriză în inferioritate numerică, până în minutul 72.

La primul meci oficial jucat pentru Steaua, Denis Alibec a marcat din penalty, în minutul 16, dar a încasat și două cartonașe galbene, pentru proteste (37) și simulare (43), fiind eliminat. Gazdele au egalat în minutul 58, gol Ciprian Deac, după ce rataseră un penalty, în minutul 32, prin Nascimento. În minutul 72, Deac a fost și el eliminat.

Antrenorul Lau rențiu Reghecampf a remarcat că elevul său a fost eliminat ușor de arbitrul Adrian Cojocaru, dar a precizat că Alibec nu va scăpa de amendă.

A recidivat, după amicalul cu Slovan Bratislava

„Cartonașul roșu a fost dat foarte ușor, dar Denis trebuie să fie mai atent de acum înainte. Am vorbit cu el în Antalya, i-am spus că nu e ușor; când joacă la Steaua, toți oamenii o să fie cu ochii pe el, pe fiecare reacție pe care o are. O să fie probabil amendat”, a spus „Reghe”.

Atacantul echipei „roșalbastre” a mai fost eliminat, în această iarnă, la amicalul pierdut contra slovacilor de la Slovan Bratislava, scor 1-2. Atunci, Denis a marcat, iar în ultimele secunde ale confruntării a văzut cel de-al doilea „galben”, pentru simulare.

Acum, Alibec va fi sancționat de club, conform regulamentului de ordine interioară, cu suma de 3.000 de euro. De asemenea, va fi suspendat de Liga Profesionistă de Fotbal, o etapă, și va plăti o sancțiune de 740 de lei.