Kosovo a debutat oficial în fotbalul internațional

Naționala din Kosovo a jucat, luni, prima partidă oficială.

Evenimentul a avut loc în Finlanda, iar confruntarea a contat pentru preliminariile Campionatului Mondial din 2018.

Primul gol, marcat de la 11 metri

Kosovarii au obținut o remiză, scor 1-1, iar Valon Berisha, cel care a marcat în minutul 60, din penalty, a intrat în istoria țării sale. El a adus egalarea și a stabilit scorul final, după ce Paulus Arajuuri deschisese scorul în minutul 18.

Tot luni s-au dus și alte bătălii în campania de calificare la CM. Spania s-a impus categoric în partida cu reprezentativa Liechtensteinului, scor 8-0 (D. Costa - 10 și 66, S. Roberto - 55, D. Silva - 59 și 90+1, Vitolo - 60, Morata - 82 și 83), iar Italia a plecat cu trei puncte după vizita din Israel: (Tal Chaim - 35 / Pelle - 14, Candreva 31 - penalty, Immobile - 83).

Islanda a reușit să smulgă un punct în Ucraina, scor 1-1, după ce a deschis scorul prin Finnbogason (6), iar Yarmolenko a egalat în minutul 41. Konoplyanka a ratat un penalty în minutul 83.