HANDBAL. Muntenegru este noua campioan? european?

Echipa Katarinei Bulatovici (Oltchim) a devenit duminic? sear? pentru prima dat? în istorie campioan? european? la handbal.

Muntenegru a învins Norvegia în finala Campionatului European din Serbia, cu scorul de 34-31, dup? un meci de un rar dramatism.

În ultimul act, disputat la Belgrad, a fost nevoie de patru reprize de prelungiri pentru a se stabili o câ?tig?toare! În cele din urm?, înving?toare a ie?it echipa Katarinei Bulatovici (juc?tarea de la Oltchim).

Dup? primele 60 de minute, scorul a fost egal, 24-24. Dup? primele dou? reprize de prelungiri, scorul a fost tot egal, 28-28, de?i, la un moment dat, ex-iugoslavele aveau trei goluri avantaj. Abia în ultima repriz? de prelungiri, a patra, Muntenegru s-a distan?at, iar nordicele n-au mai avut puterea s? revin?.

Muntenegru s-a revan?at dup? finala pierdut? în fa?a Norvegiei la Jocurile Olimpice de la Londra. Atunci, nordicele au învins cu 26-23.