Halep a ajuns NR. 1 MONDIAL într-un an nemaiîntâlnit în tenis

Pentru prima dată, din 1975 încoace (an în care s-a realizat clasamentulul WTA), primul loc nu a mai fost împărțit de cinci jucătoare, într-un singur sezon.

Simona Halep a devenit, începând de astăzi, prima jucătoare în clasamnetul mondial! Chiar dacă a pierdut, ieri, finala de la Beijing (scor 4-6,6-7, în fața franțuzoaicei Caroline Garcia), „Simo” este prima tenismenă din România care devine numărul 1 mondial. După China Open, pentru Halep urmează acum „finala finalelor”: Turneul Campioanelor, competiție ce se va desfășura în Singapore, în perioada 23-29 octombrie.

Cinci campioane

Chiar dacă nu s-a sfârșit, acesta a fost un sezon aparte pentru tenisul feminin. În 1975 a luat naștere clasamentul WTA. De atunci și până acum, în niciun an, prima poziție a ierarhiei nu a fost ocupată de cinci jucătoare. Doar în 2017, fotoliul de lider a fost ocupat de Serena Williams (SUA), Angelique Kerber (Germania), Karolina Pliskova (Cehia), Garbine Muguruza (Spania) și Simona Halep. În altă ordine de idei, după meciul de ieri, constănțeanca a bifat a patra finală pierdută în acest sezon, primele trei fiind înregistrate la Roma, Roland Garros și Cincinnati, și a reușit să câștige un singur trofeu, cel de la Madrid. Per total, Simona a jucat a 27-a finală din carieră, până acum având 15 titluri cucerite.